Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

2 Reviews

Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

Description

Product information "Axenia LAB OXIDIZING Emulsion "

The coloration of Axenia Lab. Collection is best expressed with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion, available in concentrations of 10 - 20 - 30 - 40 Volumes, allowing comprehensive use of the colour.

Volume 20 or 30 is suitable for standard colour applications. Volume 40 is for intensive lightening effects. Volume 10 is for toning. This product has been specifically formulated to achieve optimal oxidation results with the colouring of Axenia Lab Collection.

Results achieved by mixing with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

  • Grey coverage up to 100%
  • Long-lasting effect
  • Brilliant and luminous colours
  • Highly lightened hair

Properties

Brand: Axenia
Texture: cream

Manufacturer

Axenia

SOCO S.p.A.
Via San Francesco D'Assisi 14
Torino
Italy
Website: https://www.socostore.it/

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


50%

0%

50%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

1 September 2026 11:04

Review with rating of 3 out of 5 stars

Gute Grauabdeckung

Verwende den Peroxid im Salon zu den Axenia Farben. Wir haben sehr gute Ergebnisse damit. Farbe hält lang und deck gleichmässig ab. Das ist mir sehr wichtig.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

12 August 2026 11:23

Review with rating of 5 out of 5 stars

grauen Ansatz zufrieden

ich bestelle seit jahren den mit 20% mit der Farbe 3,0 von Axenia also dunkelbraun. Mischverhältnis ist verständlich und es hat bis jetzt nie Probleme gegeben. ich wechsel bestimmt nicht.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Alpha-isomethyl ionone; Aqua; Butylphenyl Methylpropional; Cetearyl Alcohol; Citronellol; Dimethicone; Etidronic Acid; Eugenol; Geraniol; Glycerin; Hydrogen Peroxide; Limnanthes Alba Seed Oil; Linalool; Oxyquinoline sulfate; Fragrance; Phosphoric Acid; Sodium Laureth Sulfate; Tetrasodium EDTA
Skip product gallery

You may also like

39
Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

Average rating of 4 out of 5 stars

12096
Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

The coloration of Axenia Lab. Collection is best expressed with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion, available in concentrations of 10 - 20 - 30 - 40 Volumes, allowing comprehensive use of the colour. Volume 20 or 30 is suitable for standard colour applications. Volume 40 is for intensive lightening effects. Volume 10 is for toning. This product has been specifically formulated to achieve optimal oxidation results with the colouring of Axenia Lab Collection. Results achieved by mixing with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion Grey coverage up to 100% Long-lasting effect Brilliant and luminous colours Highly lightened hair

Content: 1000 ml (€1.29 / 100 ml)

Variants from €10.90
Sale price: €12.90 Regular price: €21.00
39
Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

Average rating of 4 out of 5 stars

12095
Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

The coloration of Axenia Lab. Collection is best expressed with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion, available in concentrations of 10 - 20 - 30 - 40 Volumes, allowing comprehensive use of the colour. Volume 20 or 30 is suitable for standard colour applications. Volume 40 is for intensive lightening effects. Volume 10 is for toning. This product has been specifically formulated to achieve optimal oxidation results with the colouring of Axenia Lab Collection. Results achieved by mixing with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion Grey coverage up to 100% Long-lasting effect Brilliant and luminous colours Highly lightened hair

Content: 1000 ml (€1.29 / 100 ml)

Variants from €10.90
Sale price: €12.90 Regular price: €21.00
44
Fudge Headpaint Copper - Dark Copper Blonde (6.4)

Average rating of 5 out of 5 stars

10137
Fudge Headpaint Copper - Dark Copper Blonde (6.4)

The Fudge Headpaint Copper colour range has been developed with a dual colour line system. It can be used as a semi-permanent or permanent colour. Beautiful results are achievable in combination with the Fudge Catalyst developer. Thanks to the Triple Conditioning Complex, Fudge Headpaint Copper not only colours the hair but also imparts softness, volume, and shine. Pomegranate oil provides strength to the hair and prevents colour fading. Warm copper blonde is very trendy, as the shade makes the hair look elegant and feminine. Brown copper shades in the hair are also soft and natural. Copper appears less intense, making it suitable for fair skin tones. The hair colours harmonise perfectly with green or brown eyes. Results with Fudge Headpaint Copper 100% grey coverage Shine, texture, and smoothness Long-lasting colour intensity

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
57
Wella Eimi Dry Me Dry Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

17501
Wella Eimi Dry Me Dry Shampoo

Eimi Dry Me is a dry shampoo with special properties. It is perfect for delaying hair washing when time is limited. The Dry Shampoo gives the hair a fresh appearance and adds volume and a matte texture. The Wella dry shampoo with tapioca starch removes excess oil from the hair and provides light hold. The fresh scent ensures a great hair feeling all day long. Application of Wella Dry Shampoo Shake the Wella dry shampoo well and spray evenly onto dry hair, then comb through.

Content: 180 ml (€7.19 / 100 ml)

Variants from €4.95
Sale price: €12.95 Regular price: €30.15
39
Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

Average rating of 4 out of 5 stars

12098
Axenia LAB OXIDIZING Emulsion

The coloration of Axenia Lab. Collection is best expressed with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion, available in concentrations of 10 - 20 - 30 - 40 Volumes, allowing comprehensive use of the colour. Volume 20 or 30 is suitable for standard colour applications. Volume 40 is for intensive lightening effects. Volume 10 is for toning. This product has been specifically formulated to achieve optimal oxidation results with the colouring of Axenia Lab Collection. Results achieved by mixing with Axenia LAB OXIDIZING Emulsion Grey coverage up to 100% Long-lasting effect Brilliant and luminous colours Highly lightened hair

Content: 1000 ml (€1.29 / 100 ml)

Variants from €10.90
Sale price: €12.90 Regular price: €21.00
44
Fudge Headpaint High Lifts - Ultra Light Rose Gold (12.23)

Average rating of 0 out of 5 stars

10277
Fudge Headpaint High Lifts - Ultra Light Rose Gold (12.23)

Fudge Headpaint High Lifts can lift hair colour up to five levels. The unique Prism-Plex technology contains amino acids that adhere to the hair, fill gaps, and protect and smooth the hair structure. An even colour is achieved that reflects light. The natural nourishing power of vitamin E smooths the hair and ensures hair health.

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
52
Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

54406
Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner

The Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner is an effective taming conditioner for unruly, brittle hair. Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner Benefits The conditioner performs particularly well on hair that is unruly, thick, coarse, wavy, or curly. This hair lacks moisture and smoothness, and the conditioner can provide excellent relief. In seconds, it detangles and tames unruly and frizzy hair, immediately improving combability. It smooths the hair surface and imparts intense shine. Additionally, the product helps prevent static electricity. Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner Technology The conditioner contains smoothing Babassu oil and is equipped with Cell Equalizer technology, which smooths the hair surface and provides moisture. Vegan keratin ensures strong, elastic, and protected hair fibers against external influences. Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner Application Apply conditioner to towel-dried hair for 2 minutes and gently massage in. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.80
25
Hercules Sägemann Ladies Travel Comb 1671-378

Average rating of 0 out of 5 stars

46236
Hercules Sägemann Ladies Travel Comb 1671-378

The Hercules Sägemann Damen Travel Comb 1671-378 is the perfect companion for travel, as it fits into any bag. Hercules Sägemann Damen Travel Comb 1671-378: Small comb for high demands Despite its size, the comb meets the high standards of professional hairstylists. But non-professionals also love this comb, which offers the following benefits: Perfectly rounded teeth and base: Especially gentle and caring to hair and scalp Resistant to hair treatments and heat Shape-retentive, robust, yet elastic Glides smoothly through the hair Durable quality, handmade in Germany The small ladies' comb is ideal for styling and quick hair refreshes during the day.

Sale price: €11.95 Regular price: €16.00
44
Fudge Headpaint Maple

Average rating of 0 out of 5 stars

10128
Fudge Headpaint Maple

The Fudge Headpaint Maple colour range offers excellent results through the dual colour line system. It can be used as both a semi-permanent and permanent colour. The cream base ensures an even mixing result. Grey hair is covered 100%, and nourishing ingredients hydrate the hair during colouring. The colour intensity lasts up to 30 washes. The maple shades are combined with blonde and brown tones, creating a very natural appearance. The Fudge Headpaint Maple colours shine impressively and evoke the autumn season. Results with Fudge Headpaint Maple 100% grey coverage Silky hair feel Long-lasting colour intensity

Content: 60 ml (€14.83 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
44
Fudge Headpaint Natural - Extra Light Blonde (10.0)

Average rating of 5 out of 5 stars

10093
Fudge Headpaint Natural - Extra Light Blonde (10.0)

Low ammonia content, pure pigments, and essential natural plant extracts make Fudge Headpaint Natural a very gentle colour formulation that keeps hair healthy and shiny during colouring. A dual-system colour range that can be used both semi-permanently and permanently. The cream base is easy to mix with Fudge Catalyst Cream Developer and apply. Care ingredients provide sufficient moisture to the hair during colouring. Up to 100% grey coverage is achieved. Fudge Headpaint Natural hair colours are long-lasting and gentle on the hair structure. The shades exude a special naturalness.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
28
Kérastase Première Shampoo for damaged hair Kérastase Première Shampoo for damaged hair

Average rating of 0 out of 5 stars

33667
Kérastase Première Shampoo for damaged hair

Kérastase Première Pflegeduo for dual-action hair repair is ideal for damaged hair. It regenerates, imparts smoothness and shine. The set includes the essentials of the Première repair series from Kérastase: Kérastase Première Bain Décalcifiant Réparateur 250ml Kérastase Première Concontré Décalcifiant Ultra-Réparateur 250ml Kérastase Première Pflegeduo for dual-action hair repair: Protects your hair from further damage Treated hair absorbs three times more calcium from water than healthy hair. Calcium in this amount can negatively affect the already stressed hair structure. The result can be permanent hair damage. With the hair bath and the Concontré, this process can be countered, as shampoo and Concontré repair the hair and reduce calcium deposits. Kérastase Première Pflegeduo for dual-action hair repair application recommendation Wet the hair. Start with the Concontré. First, apply the Concontré to damp hair and leave it on for 5 minutes – do not rinse. Apply the hair bath over the Concontré and gently massage and emulsify. Then rinse everything thoroughly.

Content: 500 ml (€10.78 / 100 ml)

Variants from €28.95
Sale price: €53.90 Regular price: €74.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.