Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Scalp Solutions Stimulating Scalp Massager

Description

Product information "Aveda Scalp Solutions Stimulating Scalp Massager"

Aveda Scalp Solutions Stimulating Scalp Massager gently exfoliates the scalp to eliminate impurities and product build-up. Soft, flexible bristles invigorate and massage the scalp to stimulate micro-circulation. Thanks to its double concave design, this scalp massager by Aveda adapts to the shape of your head. The curved, ergonomic handle is comfortable to hold. Can also be used for detangling less textured hair. 

Properties

Brand: Aveda
Finish: calmed scalp, clean scalp, healthy hair, healthy scalp, nourished scalp, refreshes the scalp, revitalised hair , shine
Product line: Aveda Geschenksets, Aveda Scalp Solutions
Scalp type: dandruff-prone, dry , irritated , oily , sensitive
Speciality: cruelty-free, dermatologically tested, silicone-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

29
L'Oréal Propfessionnel Vitamino Color Spectrum Shampoo L'Oréal Propfessionnel Vitamino Color Spectrum Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

91043
L'Oréal Propfessionnel Vitamino Color Spectrum Shampoo

Discover the Vitamino Color Spectrum Shampoo from L'Oréal Professionnel and experience professional hair care for long-lasting vibrant colours. The shampoo from L'Oréal Professionnel has been specially developed to protect and enhance the five dimensions of the colour spectrum. Beautiful, coloured hair in 5 dimensions The shampoo helps to lock the colour pigments deep into the hair fibre to maintain the colour long-term. The innovative formula provides: Gloss: A radiant Glass Shine effect. Vividness: Bright, rich colours. Contrast: Perfect colour depth without fading. Shade: Prevents unwanted reflections. Brightness: Enhances both light and dark nuances. Highly effective ingredients for impressive results Coloured hair deserves tailored care that not only gently cleanses but also preserves the shine and vibrancy of the hair colour. The shampoo is enriched with two effective active ingredients: Ferulic acid: Acts as an antioxidant and protects the hair fibre from colour loss. Citric acid: Locks in colour pigments and enhances the brightness of the colour. This combination gently cleanses without affecting the hair colour, leaving hair feeling well-groomed and strengthened. Vitamino Color Spectrum Shampoo: More than a cleansing product The luxurious, creamy texture of the shampoo cleans thoroughly and leaves hair immediately looking well-maintained. When combined with the complete Vitamino Color Spectrum routine, it offers maximum colour intensity that lasts up to four weeks.* *Instrumental test after four weeks of routine use. Application Massage the shampoo evenly into damp hair and rinse thoroughly. For optimal results, combine it with other products from the Vitamino Color Spectrum range.

Content: 500 ml (€6.99 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €34.95 Regular price: €48.90
18
Aveda Be Curly Advanced Conditioner Aveda Be Curly Advanced Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55546
Aveda Be Curly Advanced Conditioner

Aveda Be Curly Advanced Conditioner pampers waves, curls, and coils to perfection.Aveda Be Curly Advanced Conditioner: Detectable and visibly healthy curls With the conditioner, hair is not only detangled up to 95% better but also frizz is controlled for up to 48 hours*. It provides immediate moisture to the hair, which can be increased by up to 87%** when used as a leave-in. This also maintains moisture until the next wash. Additionally, it visibly nourishes the hair without weighing it down. As a result, the curl mane becomes more manageable and gains more definition. It renews the hair so it feels smooth and looks healthier. Aveda Be Curly Advanced Conditioner Application Apply to wet hair after washing Massage in and rinse thoroughly *Ex vivo tests on hair treated with Be Curly Advanced Shampoo and Conditioner **Ex vivo tests on hair treated with Be Curly Advanced Curl Enhancer Cream compared to untreated hair. *** From plants, not petroleum-based minerals or water. Be Curly Advanced Conditioner is on average 97% natural origin according to ISO standards

Content: 250 ml (€15.98 / 100 ml)

Sale price: €39.95 Regular price: €48.50
30
Comair Toupierkamm VOLUMISER

Average rating of 0 out of 5 stars

20977
Comair Toupierkamm VOLUMISER

Bring volume and fullness to the hair with the Comair Toupierkamm VOLUMISER. The Toupierkamm allows for easy, precise teasing thanks to the long-short teeth. The comb features a thin handle for perfect separation. As the Volumiser is washable, it is highly hygienic.

Sale price: €4.05 Regular price: €5.80
25
Aveda Botanical Kinetics Intense Hydrator Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

55446
Aveda Botanical Kinetics Intense Hydrator Serum

Botanical Kinetics Intense Hydrator is a targeted facial serum with hyaluronic acid that replenishes the skin’s optimal moisture levels. The appearance of fine, dry lines is minimised and the skin’s protective lipid barrier is strengthened with every use. Apply after cleansing and toning.  Serum with plant-derived stem cells for instantly dewy, supple skin  This serum transforms your skin with cactus-fruit stem cells and plant-derived hyaluronic acid. Cactus fruit is famous for retaining water and helps to battle dryness. Hyaluronic acid molecules of different weights are broken down at different speeds to not only rehydrate skin at the surface, but also maintain optimal moisture levels over time. The serum is clinically tested and delivers visible results from the first use.  Cactus fruit and hyaluronic acid for minimised lines and softer skin  Botanical Kinetics™ Intense Hydrator Serum is infused with cactus fruit and hyaluronic acid to instantly plump and refresh your skin. It helps to restore and maintain the skin’s natural moisture balance throughout the day. The appearance of dry, fine lines is reduced. This lightweight, fast-absorbing serum supports the skin’s protective lipid barrier and creates a dewy base for your day cream and make-up products. It can also be used on its own.  The serum is vegan and contains 97% natural ingredients. It is free from silicones and cruelty-free. 

Content: 30 ml (€199.83 / 100 ml)

Sale price: €59.95 Regular price: €80.10
42
Aveda Cherry Almond Body Scrub

Average rating of 0 out of 5 stars

55526
Aveda Cherry Almond Body Scrub

Aveda Cherry Almond Body Scrub is a irresistibly scented body scrub for soft, smooth skin. It consists of up to 98% naturally derived* ingredients and is vegan. Aveda Cherry Almond Body Scrub: For tender and smooth skin The scrub contains walnut shells, which remove dead surface cells and skin impurities, thus smoothing the skin. Bamboo, cherry blossom extract, and sweet almond oil care for the skin, leaving it soft and supple. The fragrance indulges the senses with its floral sweet Pure-Fume™ aroma made from 38 different floral and plant essences such as Tonka bean, organic orange, and Ylang Ylang. Suitable for all skin types. Aveda Cherry Almond Body Scrub Application Massage into damp skin. Avoid rough, dry areas. Rinse thoroughly with water. The formulation is gentle enough for daily use. The creamy texture provides a pleasant skin feel. The convenient tube makes application in the shower easier. *Derived from plants, non-petroleum-based minerals, or water.

Content: 200 ml (€12.48 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €43.20
30
Nu Skin Spa Day Creamy Hydrating Masque Nu Skin Spa Day Creamy Hydrating Masque

Average rating of 0 out of 5 stars

69132
Nu Skin Spa Day Creamy Hydrating Masque

Nu Skin Spa Day Creamy Hydrating Masque is a nourishing facial mask that leaves the skin looking fresh and radiant. It is formulated with bioadaptive plant extracts. The skin is moisturised, preventing dryness and imparting a healthy glow. The tube is made of 35% recycled plastic. Application of Nu Skin Spa Day Creamy Hydrating Masque Cleanse the skin with a Nu Skin Cleanser of your choice and pat dry. Then, apply the mask generously to the face and neck. Leave on for 10 minutes and rinse off with warm water. Afterwards, facial toner and moisturiser can be applied. The treatment is recommended twice weekly.

Content: 100 ml (€42.45 / 100 ml)

Sale price: €42.45 Regular price: €60.70
20
Aveda Be Curly Advanced Co-Wash Aveda Be Curly Advanced Co-Wash

Average rating of 0 out of 5 stars

55547
Aveda Be Curly Advanced Co-Wash

Aveda Be Curly Advanced Co-Wash is your product if you have no time for a complete hair care routine. It is sufficient to use only the Co-Wash, as it combines cleansing and conditioning in one product. Of course, if desired, you can still care with conditioner or mask afterwards. Aveda Be Curly Advanced Co-Wash Effects Aveda Be Curly Co-Wash gently removes deposits from the hair and instantly increases moisture content – even by 85%* in curls. It reduces flyaways and frizz by 36% while adding more shine. The conditioning effect is also visible in a healthy and defined wave pattern on the day of washing. Co-Wash is also silicone-free, cruelty-free, vegan, and 98% naturally derived. Aveda Be Curly Advanced Co-Wash Application Massage Aveda Be Curly Advanced Co-Wash generously into hair and scalp – add more if needed. Rinse out. For additional care, conditioner or mask can be applied afterwards. *Ex vivo tests on curls. **Derived from plants, not from petroleum-based minerals or water. Be Curly Advanced ™Co Wash is approximately 98% naturally derived according to ISO standards.

Content: 350 ml (€12.27 / 100 ml)

Sale price: €42.95 Regular price: €54.00
18
Aveda Nutriplenish Leave In Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55393
Aveda Nutriplenish Leave In Conditioner

Aveda Nutriplenish Leave In Conditioner hydrates dry hair with the highly effective Nutriplenish Complex that ensures instantly visible, shiny and smooth hair. The vegan care formula locks in moisture in the hair and binds it for up to 72 hours. The vegan, silicone-free, nutrient-rich formula with omega-5-rich pomegranate oil and 94% naturally derived ingredients give dry hair a healthy look and protection for thermal stylings. Up to 72 hours perfectly hydrated hair The Nutriplenish Conditioner is gently massaged into clean, damp hair. In fine hair, it is applied from medium lengths to ends. By contrast, thicker hair is treated from the scalp to the tips with the leave-in conditioner. It ensures long-lasting hydration until the next hair wash, ensuring a healthy, shiny appearance. Pro tip: The spray conditioner can be used in both damp and dry hair. In addition, it can also be applied as a pre-treatment before shampooing.

Content: 200 ml (€19.98 / 100 ml)

Sale price: €39.95 Regular price: €48.50
28
Aveda Botanical Repair Bond-Building FlashTreatment Aveda Botanical Repair Bond-Building FlashTreatment

Average rating of 3 out of 5 stars

55527
Aveda Botanical Repair Bond-Building FlashTreatment

Aveda Botanical Repair Bond-Building FlashTreatment provides daily repair, shine, and strong hair in just 10 seconds. Aveda Botanical Repair Bond-Building Flash Treatment: Hair Repair in Just 10 Seconds The Bond Building Flash-Treatment from Aveda is the ultimate solution for more resilient 2x shinier* smooth hair** in only 10 seconds. The fast-acting treatment smooths and seals the outer hair layer with the protective Bio-Shield Complex and imparts shine from root to tip. The Lamellar Liquid Crystal Technology provides immediate care to damaged areas. Vegan lactic acid repairs the damaged cuticle layer and ensures silky smoothness. With a fresh scent of Ylang-Ylang, Rose, Marjoram, and other pure floral and plant essences. Aveda Botanical Repair Bond-Building FlashTreatment Benefits For hair that feels cared for, smooth, and weightless Vegan Free from silicones, sulfates, and animal testing Suitable for all hair types 98% natural origin*** With Sacha-Inchi, green tea seeds, avocado oil, coconut, and corn *Tests on hair after a single application of the system compared to unwashed hair. **Tests on hair after a single application of the system compared to untreated hair. *** According to ISO 16128 standards from plant-based and mineral sources without petroleum and/or water Aveda Botanical Repair Bond Building Flash-Treatment Application The treatment is applied after the conditioner and is suitable for daily use. Gently squeeze excess water from the hair, generously apply the product from root to tip, and leave for 10 seconds. Rinse thoroughly. Style as usual.

Content: 150 ml (€24.63 / 100 ml)

Sale price: €36.95 Regular price: €51.00
9
Indola Gel Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

54691
Indola Gel Spray

The Indola Gel Spray provides long-lasting hold and definition for the hairstyle. Its very fine, aerosol-free spray distribution supports shape and definition while offering long-lasting hold, making it the ultimate, versatile styling spray. With added moisture protection, your look stays perfect all day! Indola Gel Spray Application Work the product into dry hair and style as desired.

Content: 300 ml (€5.62 / 100 ml)

Sale price: €16.85 Regular price: €18.60
26
Shu Uemura Silk Bloom Shampoo Shu Uemura Silk Bloom Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

31064
Shu Uemura Silk Bloom Shampoo

Cleanses the hair while considering the scalp. Helps to repair the hair structure in damaged hair. Silk Bloom: Reconstructive line with Argan oil. Argan trees grow in extremely arid regions of Africa. They produce a very precious oil known for its repairing & filling properties.

Content: 300 ml (€12.65 / 100 ml)

Sale price: €37.95 Regular price: €51.40
28
Aveda Botanical Kinetics™ Radiant Skin Refiner

Average rating of 0 out of 5 stars

55263
Aveda Botanical Kinetics™ Radiant Skin Refiner

Aveda botanical kinetics™ radiant skin refiner is a creamy, gentle exfoliant that does not dry out the skin. It energises and provides a radiant, smooth complexion. The creamy texture made from clay gently exfoliates with bamboo extracts and energises with tourmaline for a refined skin appearance. Refined skin appearance with clay This clay-based exfoliant can be used 1 to 2 times a week. It is applied to the damp face with the fingertips and gently massaged in. The Radiant Skin Refiner can also be used for exfoliating the neck, décolletage, and shoulders. Remove with warm water or Shammy Cloth. Suitable for all skin types. Results: exfoliated, smooth skin radiant complexion revitalised skin

Content: 100 ml (€36.95 / 100 ml)

Sale price: €36.95 Regular price: €51.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.