Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Color Control Conditioner

Description

Product information "Aveda Color Control Conditioner "

Aveda Color Control Conditioner cares for, protects, and seals the hair, ensuring that the colour result and shine are maintained for as long as possible.

Aveda Color Control Conditioner Benefits

The colour protection conditioner is used after the Aveda Color Control Shampoo. It detangles the hair, protects against breakage, and provides increased smoothness and healthy hair. The formulation has a low pH value to seal the outer layer and prevent oxidation. This locks in the colour, helping it to last longer than on the first day.

Aveda Color Control Conditioner Ingredients & Formula

The colour-protecting conditioner is vegan, silicone-free, and cruelty-free. It consists of 97% naturally derived ingredients. The technology behind the low pH formula seals the cuticle layer, preventing oxidation from progressing. As a result, the hair colour remains vibrant for longer.

The conditioner contains naturally derived "magnets" that neutralise particles which could impair the hair colour. Double-charged molecules prevent moisture from damaging the hair. Apricot and bio-fermented ingredients provide a nourishing effect, increasing smoothness and hair protection.

Aveda Color Control Fragrance

Aveda Color Control Conditioner combines the sweetness of Osmanthus and orange with the citrus-woody note of cypress and the refined, deep, lightly spicy cedarwood scent.

Properties

Brand: Aveda
Finish: colour protection, detangled hair, shine, smoothness
Hair type: coloured hair
Product line: Aveda Hair Care
Speciality: cruelty-free, silicone-free, vegan

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

19
Aveda Color Control Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55492
Aveda Color Control Conditioner

Aveda Color Control Conditioner cares for, protects, and seals the hair, ensuring that the colour result and shine are maintained for as long as possible. Aveda Color Control Conditioner Benefits The colour protection conditioner is used after the Aveda Color Control Shampoo. It detangles the hair, protects against breakage, and provides increased smoothness and healthy hair. The formulation has a low pH value to seal the outer layer and prevent oxidation. This locks in the colour, helping it to last longer than on the first day. Aveda Color Control Conditioner Ingredients & Formula The colour-protecting conditioner is vegan, silicone-free, and cruelty-free. It consists of 97% naturally derived ingredients. The technology behind the low pH formula seals the cuticle layer, preventing oxidation from progressing. As a result, the hair colour remains vibrant for longer. The conditioner contains naturally derived "magnets" that neutralise particles which could impair the hair colour. Double-charged molecules prevent moisture from damaging the hair. Apricot and bio-fermented ingredients provide a nourishing effect, increasing smoothness and hair protection. Aveda Color Control Fragrance Aveda Color Control Conditioner combines the sweetness of Osmanthus and orange with the citrus-woody note of cypress and the refined, deep, lightly spicy cedarwood scent.

Content: 200 ml (€16.48 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €40.50
9
Aveda Color Control Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55491
Aveda Color Control Conditioner

Aveda Color Control Conditioner cares for, protects, and seals the hair, ensuring that the colour result and shine are maintained for as long as possible. Aveda Color Control Conditioner Benefits The colour protection conditioner is used after the Aveda Color Control Shampoo. It detangles the hair, protects against breakage, and provides increased smoothness and healthy hair. The formulation has a low pH value to seal the outer layer and prevent oxidation. This locks in the colour, helping it to last longer than on the first day. Aveda Color Control Conditioner Ingredients & Formula The colour-protecting conditioner is vegan, silicone-free, and cruelty-free. It consists of 97% naturally derived ingredients. The technology behind the low pH formula seals the cuticle layer, preventing oxidation from progressing. As a result, the hair colour remains vibrant for longer. The conditioner contains naturally derived "magnets" that neutralise particles which could impair the hair colour. Double-charged molecules prevent moisture from damaging the hair. Apricot and bio-fermented ingredients provide a nourishing effect, increasing smoothness and hair protection. Aveda Color Control Fragrance Aveda Color Control Conditioner combines the sweetness of Osmanthus and orange with the citrus-woody note of cypress and the refined, deep, lightly spicy cedarwood scent.

Content: 40 ml (€27.38 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
49
Wella Color Fresh 75ml - 2/0 black

Average rating of 0 out of 5 stars

17464
Wella Color Fresh 75ml - 2/0 black

Wella Color Fresh is a tinting liquid for quick colour refreshment and colour refinement. The acidic pH value (between 6 and 6.9) produces particularly vibrant colours and increased shine. Thanks to its gel-like consistency, the liquid hardly runs or drips, allowing for easy and precise application. Depending on hair length, the 75ml bottle is sufficient for 1 to 2 applications. The tint lasts up to 10 washes and improves combability. The directly depositing gloss tint provides irresistibly shiny hair with a processing time of 5 to 20 minutes. The tinting liquid Wella Colorfresh is peroxide-free, enabling a gentle colour treatment. The result depends on the initial hair colour and hair characteristics and may therefore be more or less intense.

Content: 75 ml (€15.93 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.25
evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

61056
evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde

The evo Fabuloso Colour Boosting Treatment is a nourishing, colour-enhancing conditioner that neutralises unwanted copper or yellow tones in colour-treated, blonde, or grey hair and provides a colour boost to brown hair, revitalising it with added shine. Instantly refreshes the colour to intensify and extend the lifespan of coloured hair. The nourishing treatment softens and cares for the hair. The treatment restores and maintains moisture balance, reducing frizz and imparting a brilliant shine. Platinum Blonde for light blonde to blonde hair Light Beige for light blonde to blonde hair Caramel for light blonde to dark blonde hair Copper for light blonde to medium brown hair Purple Red for dark blonde to medium brown hair Mahogany for dark blonde to medium brown hair Chestnut for light to medium brown hair Cool Brown for light to dark brown hair Wash hair and towel dry. Put on gloves. Distribute evenly with a comb or fingers. Wait for 3 minutes. Then rinse until the water runs clear. Use weekly.

Content: 220 ml (€13.64 / 100 ml)

Regular price: €30.00
51
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Average rating of 0 out of 5 stars

90052
Wella Color Touch Vibrant Reds 60ml - 5/4 light brown red

Wella Color Touch Vibrant Reds is the result of the interplay between colour and light in stunning shades—completely ammonia-free. Twenty vibrant reds surprise with irresistible shine and long-lasting results. The intensive tint provides a unique colour outcome, achieving very subtle effects with maximum impact. Unparalleled shimmer and a healthy appearance make this tint a masterpiece in ammonia-free colouring. Expressive, clear, and precise shades of red demonstrate that red is not just red. Dark, highly seductive red nuances up to lighter reds with cool and warm effects leave no colour wishes unfulfilled for those who do not want to compromise on noble colours. Wella Color Touch Vibrant Reds: Innovative colour for long-lasting results & reliable outcomes Wella Professionals Color Touch features a gentle formula with Metal Purifier Technology for increased colour safety and more reliable colour results—even on damaged hair. It is vegan, free from ammonia, silicones, and mineral oils. Over 90 vibrant shades can be mixed for even more creativity. Color Touch Vibrant Reds deliver vibrant colour results that fade evenly after 28 washes—creating a harmoniously regrowing root line. Up to 100% recycled packaging. Wella Professionals Color Touch Vibrant Reds Highlights Intensive tint Tint Grey coverage Metal Purifier Technology Gentle Vegan Intensive Vibrant Shine Colour intensity Free from silicones, ammonia, and mineral oils Wella Color Touch Application The application is very easy with a bottle or brush and bowl. The drip-free formula allows for ultraprecise application. Mix the tint with the Color Touch Emulsion (1.9% for subtle results, 4% for more intense colour and grey coverage) in a 1:2 ratio. Apply the mixture with gloves to dry or towel-dried hair from roots to tips. Processing time is 20 minutes without heat or 15 minutes with heat. After rinsing with lukewarm water, use a colour-safe conditioner. For optimal results, professional hairstyling is recommended.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
48
Olivia Garden Bamboo Touch Thermal Round Brush - 23/40 mm

Average rating of 5 out of 5 stars

51239
Olivia Garden Bamboo Touch Thermal Round Brush - 23/40 mm

The Olivia Garden Bamboo Touch Thermal Round Brushes are made from renewable bamboo wood, featuring a ceramic-coated brush body and ionised nylon bristles. The high-quality coating ensures that the blow-drying heat is evenly and quickly distributed across the brush head. Thanks to the ionised bristles, static electricity does not build up in the hair during styling. The natural product bamboo, which makes up the handle, is FSC certified.

Content: 1 pc (€13.75 / 1 pc)

Variants from €8.95
Sale price: €13.75 Regular price: €26.34
17
Bellody Mini Hair Ties

Average rating of 5 out of 5 stars

65028
Bellody Mini Hair Ties

The Bellody Mini Hair Ties are perfect for small braids and plait hairstyles. The box contains 20 hair ties in two different colours (10 pieces per colour). The special ribbed structure adapts to individual hair types and provides maximum hold. Because the hair ties do not contain metal, they are gentle on the hair and do not create uncomfortable pressure on the scalp.

Content: 20 pc (€0.27 / 1 pc)

Sale price: €5.40 Regular price: €6.50
24
KMS Conscious Style Everyday Shampoo - 300 ml KMS Conscious Style Everyday Shampoo - 300 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

73333
KMS Conscious Style Everyday Shampoo - 300 ml

The KMS Conscious Style Everyday Shampoo consists of 92% natural ingredients. It is also 97% biodegradable. The shampoo is suitable for all hair types, gently cleanses, and provides moisture. Immediately after washing, you will experience a natural feeling and a healthy shine. The shampoo is free from sulfates, silicones, microplastics, mineral oils, and dyes. Formula of KMS Conscious Style Everyday Shampoo The Everyday Shampoo is enriched with ECOCERT-certified Moringa seed oil and oat oil, known for their numerous antioxidants and ability to remove environmental pollutants.

Content: 750 ml (€4.66 / 100 ml)

Variants from €20.95
Sale price: €34.95 Regular price: €46.00
25
Biomed HYDRALUMEN Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21154
Biomed HYDRALUMEN Shampoo

Biomed HYDRALUMEN Shampoo is a plant-based, moisture-retaining shampoo for dry, natural, coloured, and bleached hair. It contains organic bergamot, organic prickly pear leaves from Sicily, borage oil, and hyaluronic acid. The antioxidant and nourishing ingredients make the hair look younger, shinier, and more supple. Application of Biomed HYDRALUMEN Shampoo The Biomed HYDRALUMEN Shampoo should be used after the Biomed PRETIOSUM Detox-Aqua-Gel. It is evenly applied to the scalp and gently massaged in. Leave on for 2 minutes and rinse thoroughly. The process can be repeated if necessary.

Content: 400 ml (€5.08 / 100 ml)

Sale price: €20.30 Regular price: €27.00
34
Londa C.A.L.M Conditioner Londa C.A.L.M Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

42357
Londa C.A.L.M Conditioner

Londa C.A.L.M Conditioner provides gentle care and soothing for hair after chemical treatments on sensitive and dry scalps. The conditioner helps protect coloured hair from fading. Marula oil has regenerating properties and leaves hair soft and manageable with improved combability. As the conditioner helps seal colour pigments in the hair, it is ideal after chemical treatments such as colouring and tinting. Londa C.A.L.M. Conditioner Application Massage into damp scalp and hair, leave for 1-3 minutes, and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€7.46 / 100 ml)

Sale price: €18.65 Regular price: €28.10
38
Jaguar CJ3 - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40162
Jaguar CJ3 - 5.5 inches

The Jaguar CJ3 Hair Scissors are made from Microcarbide Premium Steel and manufactured in Crane Design. They feature a high hardness level due to being forged at 180 degrees Celsius using a Friodur ice-hardening process. The cutting edge remains sharp over time. Advanced CNC grinding technology ensures precise blade shaping in the Jaguar CJ3 5.5 inch Hair Scissors. The ergonomic design allows for effortless and fatigue-free work. The scissors operate smoothly and can be easily readjusted via a Smart Spin screw system. Care of Jaguar CJ3 5.5 inch Hair Scissors To maintain, clean the scissors with a soft cloth. Occasionally, apply a drop of maintenance oil to the pivot point.

Content: 1 pc (€157.50 / 1 pc)

Sale price: €157.50 Regular price: €252.00
39
Matrix Tonal Control Gold Reflexes

Average rating of 0 out of 5 stars

48527
Matrix Tonal Control Gold Reflexes

The gel tint Matrix Tonal Control Gold Reflexes with an acidic pH value is applied for neutralisation and refinement after lightening. The tint quickly corrects unwanted reflections following the blonde service — with up to 6 weeks of colour brilliance! Matrix Tonal Control Pre-Bonded Gel Toner: Predictable Results The tint provides visible oxidation in real-time. This means the colour darkens during development, allowing the stylist to see the exact moment to rinse the colour. Therefore, results with Tonal Control are predictable and free of surprises. Simple colour system to find the right tone for neutralisation The colour-coded system makes choosing the correct toner straightforward: the main pigment and reflections are clearly identifiable. The colour represents the dominant shade and the reflection of the nuance family. Matrix Tonal Control can also be used with Clear Tone for a beautiful glossing effect. Matrix Tonal Control Gold Reflexes: How the tint is applied Tonal Control is mixed with 3% Matrix oxidant. The processing time is up to 20 minutes.

Content: 90 ml (€13.50 / 100 ml)

Variants from €10.05
Sale price: €12.15 Regular price: €19.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.