Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Light

Description

Product information "Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Light "

Aveda Botanical Repair Strengthening Masque Light is a highly effective plant-based mask equipped with the 3-Layer Hair Repair technology, designed to strengthen and repair damaged hair.

How the 3-Layer Hair Repair Technology works

Penetrates beneath the hair surface, multiplies bonds, thereby strengthening the hair and increasing its resilience
Macronutrients smooth the cuticle layer, preventing hair breakage
A complex of maize and coconut forms a layer (lipid layer) that seals the surface of the cuticle, protecting the hair from further damage

The reparative mask is optimised for repairing damaged hair. If the hair exhibits the following symptoms, the Aveda Botanical Repair Strengthening Masque is the right treatment:

  • Brittle ends
  • Varying strand thickness from root to tip
  • The hair feels noticeably fragile and breaks when pulled between two fingers
  • It is porous
  • It reacts sensitively to humidity with frizz, and to cold and heat with hair breakage
  • It has rough ends

The formula contains 98% natural ingredients, including natural olive oil added by Aveda. It serves as a natural substitute for missing silicones and additionally provides care for all hair types and textures. The hair is instantly transformed:

  • It retains moisture without feeling weighed down
  • The hair is immediately detangled
  • Hair breakage is reduced immediately

After washing with the Botanical Repair Strengthening Masque, distribute into towel-dried lengths and ends, then rinse thoroughly after a few minutes.

Properties

Brand: Aveda
Finish: detangled hair, moisture, smoothness
Hair type: damaged hair
Product line: Aveda Botanical Repair
Speciality: cruelty-free, silicone-free, sulphate-free, vegan
Texture: mask

Manufacturer

Aveda

Estée Lauder Cosmetics GmbH
IZD Tower / Wagramerstraße 19/20
1220 Vienna
Austria

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amyl Cinnamal; Aqua; Behentrimonium Chloride; Behenyl Alcohol; Behenyl/octyldodecyl propanediol citrate crosspolymer; Benzyl Alcohol; Benzyl Benzoate; Benzyl Salicylate; Bis-ethyl(isostearylimidazoline) isostearamide; Camellia Oleifera Seed Oil; Cetearyl Alcohol; Citral; Citronellol; Coco-Caprylate/Caprate; Distearyldimonium chloride; Fragrance; Geraniol; Glycerin; Helianthus Annuus Seed Oil; Heptyl undecylenate; Hydroxycitronellal; Hydroxyethylcellulose; Hydroxypropylammonium Gluconate; Hydroxypropylgluconamide; Lactic Acid; Limnanthes Alba Seed Oil; Limonene; Linalool; Octyldodecyl citrate crosspolymer; Persea Gratissima Oil; Phenoxyethanol; Plukenetia Volubilis Seed Oil; Potassium sorbate; Sodium benzoate; Sodium gluconate; Squalane; Stearamidopropyl Dimethylamine; Tartaric Acid; Tocopherol
Skip product gallery

You may also like

9
Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Light

Average rating of 0 out of 5 stars

55412
Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Light

Aveda Botanical Repair Strengthening Masque Light is a highly effective plant-based mask equipped with the 3-Layer Hair Repair technology, designed to strengthen and repair damaged hair. How the 3-Layer Hair Repair Technology works Penetrates beneath the hair surface, multiplies bonds, thereby strengthening the hair and increasing its resilience Macronutrients smooth the cuticle layer, preventing hair breakage A complex of maize and coconut forms a layer (lipid layer) that seals the surface of the cuticle, protecting the hair from further damage The reparative mask is optimised for repairing damaged hair. If the hair exhibits the following symptoms, the Aveda Botanical Repair Strengthening Masque is the right treatment: Brittle ends Varying strand thickness from root to tip The hair feels noticeably fragile and breaks when pulled between two fingers It is porous It reacts sensitively to humidity with frizz, and to cold and heat with hair breakage It has rough ends The formula contains 98% natural ingredients, including natural olive oil added by Aveda. It serves as a natural substitute for missing silicones and additionally provides care for all hair types and textures. The hair is instantly transformed: It retains moisture without feeling weighed down The hair is immediately detangled Hair breakage is reduced immediately After washing with the Botanical Repair Strengthening Masque, distribute into towel-dried lengths and ends, then rinse thoroughly after a few minutes.

Content: 25 ml (€43.80 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
19
Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Light

Average rating of 0 out of 5 stars

55407
Aveda Botanical Repair Intensive Strengthening Mask Light

Aveda Botanical Repair Strengthening Masque Light is a highly effective plant-based mask equipped with the 3-Layer Hair Repair technology, designed to strengthen and repair damaged hair. How the 3-Layer Hair Repair Technology works Penetrates beneath the hair surface, multiplies bonds, thereby strengthening the hair and increasing its resilience Macronutrients smooth the cuticle layer, preventing hair breakage A complex of maize and coconut forms a layer (lipid layer) that seals the surface of the cuticle, protecting the hair from further damage The reparative mask is optimised for repairing damaged hair. If the hair exhibits the following symptoms, the Aveda Botanical Repair Strengthening Masque is the right treatment: Brittle ends Varying strand thickness from root to tip The hair feels noticeably fragile and breaks when pulled between two fingers It is porous It reacts sensitively to humidity with frizz, and to cold and heat with hair breakage It has rough ends The formula contains 98% natural ingredients, including natural olive oil added by Aveda. It serves as a natural substitute for missing silicones and additionally provides care for all hair types and textures. The hair is instantly transformed: It retains moisture without feeling weighed down The hair is immediately detangled Hair breakage is reduced immediately After washing with the Botanical Repair Strengthening Masque, distribute into towel-dried lengths and ends, then rinse thoroughly after a few minutes.

Content: 150 ml (€28.63 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €42.95 Regular price: €53.00
22
Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Deep Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

55392
Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Deep Moisture

The Aveda Nutriplenish Hydrating Conditioner Deep Moisture revitalises dry hair with a deep-penetrating, rich superfood care formula. The unique blend of pomegranate oil, which is rich in Omega 5, combined with up to 94% naturally derived ingredients, provides a highly hydrating effect on extremely dry lengths and ends. From severely dried-out hair to silky-soft, shiny mane The vegan, sulfate-free superfood formula is combined in a texture that represents the Nutriplenish complex: hydrating nutrient-rich detangling Dehydrated hair often appears dull. As the superfood conditioner is enriched with a particularly high concentration of the Nutriplenish complex, it achieves a very intense shine by maintaining optimal moisture levels over time (up to 72 hours).

Content: 1000 ml (€11.81 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €118.13 Regular price: €152.00
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63292
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
26
Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal

Average rating of 0 out of 5 stars

49132
Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal

The Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal consists of a unique blend of nourishing ingredients that do not alter or fade the colour of colour-treated hair. This version is particularly suitable for fine to normal hair. The conditioner contains no mattifying or darkening ingredients, waxes, or shine agents and does not oxidise in the hair. At the same time, it is free from parabens and provides ideal detangling of knotted hair. Application of Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal After washing with the Color Security Shampoo, apply a small amount to damp hair. Start approximately 5cm from the hairline and distribute evenly along the lengths to the tips. Rinse thoroughly with warm water and style as usual.

Content: 250 ml (€10.24 / 100 ml)

Sale price: €25.60 Regular price: €34.68
15
Nikarma Scissors Niko II BD with ball bearing

Average rating of 0 out of 5 stars

20039
Nikarma Scissors Niko II BD with ball bearing

The Nikarma Scissors Niko II BD with ball bearing are made from Japan Hitachi C440 steel. The scissors, in ergonomic offset design, feature a stable Japan high-tech ball bearing that ensures smooth operation. Thanks to the patented flat screw (Flatscrew) including the adjustment washer, the screw stopper, and the adjustable pin integrated into the removable finger hook, the Nikarma Scissors Niko II BD can be individually customised. The scissors have been polished and ground to the highest quality. They can be resharpened multiple times between uses. They are supplied with oil. Nikarma Scissors Niko II BD with ball bearing are available in three lengths: 5 inches 5.5 inches 6 inches

Content: 1 pc (€204.00 / 1 pc)

Sale price: €204.00 Regular price: €239.40
25
Matrix Socolor Beauty Extra Blond Sheer Bronze - UL N

Average rating of 0 out of 5 stars

48069
Matrix Socolor Beauty Extra Blond Sheer Bronze - UL N

Matrix Socolor Beauty Extra Blonde is recommended from level 5 and provides up to 5 levels of lightening.

Content: 90 ml (€16.44 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €14.80 Regular price: €19.70
28
Hercules Sägemann Nissenkamm 372W-62W

Average rating of 0 out of 5 stars

46265
Hercules Sägemann Nissenkamm 372W-62W

The Hercules Sägemann Nissenkamm 372W-62W features a fine-tooth side and a wide-tooth side. The wide-tooth side is used for combing the hair, while the fine-tooth side removes lice eggs.

Sale price: €12.95 Regular price: €18.00
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63293
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63294
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90
29
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63296
Alessandro Striplac Peel Or Soak Nail Polish

With Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish, beautiful nails like a professional can be achieved easily. It lasts up to 10 days and can be simply applied at home in just 15 minutes. Under the LED lamp, the nail polish hardens in no time, eliminating annoying drying times. It is therefore the ideal nail polish for women who have little time but still value well-groomed painted nails. A simple pink shade for the office? Or a vibrant orange for the next festival? A seductive red for the next date? No matter the occasion – the Alessandro Striplac Peel Or Soak nail polish is available in various trendy colours. There is something for everyone. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thickly the nail polish is applied, the colour result may also vary.

Content: 8 ml (€201.87 / 100 ml)

Variants from €11.85
Sale price: €16.15 Regular price: €22.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.