Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Alessandro Striplac Peel Or Soak Pro Starter Kit

Description

Product information "Alessandro Striplac Peel Or Soak Pro Starter Kit"

The Alessandro Striplac Peel Or Soak Pro Starter Kit contains all the products you need for a professional manicure at home. It includes: 

  • LED lamp
  • Nail polish “Panama Hut” 5 ml
  • Striplac Peel or Soak Top Coat 5ml
  • Soak Off Foil Wraps (10 pieces)
  • Peel Off Activator 5ml
  • Cleansing Pads
  • Polishing File
  • Hoof Stick 
  • Soak Off Liquid 50 ml
  • Instructions 

Properties

Brand: Alessandro
Product line: Alessandro Striplac
Speciality: cruelty-free, vegan
Texture: creamy

Manufacturer

Alessandro

alessandro International GmbH
Erkrather Straße 228a
40233 Düsseldorf
Germany
Website: http://www.alessandro-international.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

30
Alessandro Striplac Peel Or Soak Deluxe Starter Kit Alessandro Striplac Peel Or Soak Deluxe Starter Kit

Average rating of 4 out of 5 stars

63340
Alessandro Striplac Peel Or Soak Deluxe Starter Kit

The Alessandro Striplac Peel Or Soak Deluxe Starter Kit is perfect for everyone who wants to create a salon-worthy manicure in the comfort of their own home. Your nails look professionally done and are beautifully shiny. The products are quick and easy to use, there is no annoying drying time and the result lasts up to 3x longer than conventional nail polish.  What is included in the Alessandro Striplac Peel Or Soak Deluxe Starter Kit: Powerful LED lamp Striplac Peel or Soak nail polish “Velvet Red” 5 ml Striplac Peel or Soak nail polish “Heavens Nude” (shimmer) 5 ml Striplac Peel or Soak nail polish “Panama Hut” (shimmer) 5 ml Striplac Peel or Soak nail polish “Be my Lover” 5 ml Peel or Soak Top Coat 5 ml Soak Off Remover Pads (10 pieces) Peel Off Activator 5 ml Cleansing Pads Polishing File Hoof Stick Soak Off Liquid 50 ml

Sale price: €93.05 Regular price: €132.90
30
Alessandro Striplac Prep & Shine Pads Alessandro Striplac Prep & Shine Pads

Average rating of 0 out of 5 stars

63252
Alessandro Striplac Prep & Shine Pads

The Alessandro Striplac Prep & Shine Pads are practical all-rounders for a clean and flawless Striplac manicure. They are ideal for preparing the nails before applying the polish and help thoroughly cleanse the nail surface – creating the perfect base for a well-groomed color result. The pads can also be used for the finishing step, adding the final touch to your Striplac manicure. Easy and convenient to use, the Prep & Shine Pads are the perfect addition to your at-home manicure routine, leaving nails perfectly prepared with a beautiful, glossy finish

Content: 30 pc (€0.38 / 1 pc)

Sale price: €11.35 Regular price: €16.20
30
Alessandro Striplac Peel Or Soak Correcting Pen

Average rating of 4 out of 5 stars

63254
Alessandro Striplac Peel Or Soak Correcting Pen

Manicure mistakes can happen. The Alessandro Striplac Peel Or Soak Correcting Pen helps you tidy up Striplac nail polish before curing it under the LED lamp. This nail polish remover in pen form is indispensable for a clean, professional-looking manicure. 

Sale price: €8.95 Regular price: €12.70
49
andmetics professional Tinting Brush andmetics professional Tinting Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

62111
andmetics professional Tinting Brush

The andmetics professional Tinting Brush is designed for mixing and applying andmetics professional Brow & Lash Tints. It is made from vegan synthetic hair and easy to clean. 

Sale price: €7.65 Regular price: €15.00
30
Alessandro Hybrid Top Coat

Average rating of 0 out of 5 stars

63368
Alessandro Hybrid Top Coat

Alessandro Hybrid Top Coat is applied as the final step after Alessandro Hybrid Base Coat and nail polish. It seals in the colour and ensures long-lasting hold. No UV lamp is needed to give your nails a high-gloss finish with gel effect. To make your manicure last even longer, you can reapply the top coat as needed.  Benefits of Alessandro Hybrid Top Coat Hardens in normal daylight Up to 75% plant-derived ingredients 100% vegan and cruelty-free Environmentally friendly production

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
30
Alessandro Foot Spa Foot Mousse

Average rating of 5 out of 5 stars

63036
Alessandro Foot Spa Foot Mousse

Alessandro Foot Spa Foot Mousse is a lightweight moisturizing foam for dry feet. Rough soles and cracked heels are intensely hydrated. Urea and panthenol prevent the formation of calluses. The non-greasy formula is fast-absorbing and suitable for diabetics. 

Content: 125 ml (€10.52 / 100 ml)

Sale price: €13.15 Regular price: €18.80
30
Alessandro Foot Spa Heel Rescue Balm Alessandro Foot Spa Heel Rescue Balm

Average rating of 5 out of 5 stars

63031
Alessandro Foot Spa Heel Rescue Balm

Alessandro Foot Spa Heel Rescue Balm is a vegan nourishing foot cream for dry and cracked skin. Your feet are protected from germs and bacteria while calluses are prevented. Tea tree oil, allantoin, shea butter and panthenol leave your soles and heels feeling comfortable and velvety soft.  The packaging is made from Green PE, a polyethylene produced from sugarcane that is 100% recyclable.

Content: 75 ml (€18.73 / 100 ml)

Sale price: €14.05 Regular price: €20.00
30
Alessandro Striplac Peel Or Soak Pinky Sand Alessandro Striplac Peel Or Soak Pinky Sand

Average rating of 0 out of 5 stars

63403
Alessandro Striplac Peel Or Soak Pinky Sand

Alessandro Striplac Peel Or Soak Sunset Dream is inspired by the many different hues of red, orange and pink that are so characteristic for summer sunsets. These Striplac nail polishes have to be cured in a LED nail lamp. They can be easily applied and removed at home, allowing you to create the look of a professional gel manicure in just 15 minutes. The formula is scratch and chip-resistant and lasts up to 3x longer than regular nail polish. Thanks to biotin, plant-based keratin and caffeine, natural nails are fortified and protected. Pinky Sand instantly reminds you of beautiful beaches in the twilight hours.

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Café Parisienne Petit Macaron Alessandro Striplac Peel or Soak Café Parisienne Petit Macaron

Average rating of 0 out of 5 stars

63383
Alessandro Striplac Peel or Soak Café Parisienne Petit Macaron

Are you dreaming of spending the afternoon in a cosy coffeeshop along the Seine, sipping café au lait and nibbling on macarons? Then you definitely need Alessandro Striplac Peel or Soak Café Parisienne! This collection of pastel nail polishes in delicious brown and pink tones embodies the Parisian savoir-vivre.  Alessandro Striplac allows you to create the look of a professional gel manicure in the comfort of your own home. It can be applied in just 15 minutes and lasts up to 3x longer than regular nail polish. Striplac has to be cured in an LED nail lamp, thus eliminating annoying drying time. Oh, là, là! 

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
30
Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling

Average rating of 5 out of 5 stars

63001
Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling

The Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling is an exfoliating hand scrub with sea salt and essential oils. Sea salt removes dead skin cells while the oils nourish the hands and leave them feeling velvety soft. The skin texture is refined and the following hand care products are easily absorbed. This vegan hand scrub is suitable for all skin types.  How to use Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling Shake well before use. Warm between dry palms. Massage with circular motions.  Briefly hold hands under running water. Continue massaging. Rinse with lukewarm water. 

Content: 100 ml (€17.75 / 100 ml)

Sale price: €17.75 Regular price: €25.30
30
Alessandro Nail Spa Top Coat Alessandro Nail Spa Top Coat

Average rating of 0 out of 5 stars

63014
Alessandro Nail Spa Top Coat

Alessandro Nail Spa Top Coat is the perfect finish to your manicure. It seals in colour polish and prevents it from chipping. This clear nail polish dries quickly, protects your nails and is enriched with nourishing coconut oil.  Our tip: Apply one coat over colour polish or two thin coats directly to natural nails for a high-shine look. 

Content: 10 ml (€135.50 / 100 ml)

Sale price: €13.55 Regular price: €19.30
30
Alessandro Foot Spa Protect & Repair Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63039
Alessandro Foot Spa Protect & Repair Nail Polish

Alessandro Foot Spa Protect & Repair Nail Polish adds an invisible protective layer to the nail surface. It contains the active ingredient piroctone olamine and has a pH level between 6 and 7, ensuring that your toes and feet are protected against germs, bacteria, and fungal infection.  How to use Alessandro Foot Spa Protect & Repair Nail Polish Clean nails and apply a thin coat of the protective nail polish. Allow to dry properly and repeat every 3 days. 

Content: 5 ml (€263.00 / 100 ml)

Sale price: €13.15 Regular price: €18.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.