Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Alessandro Nail Polish California Dreams

Description

Product information "Alessandro Nail Polish California Dreams"

With Alessandro Nagellack California Dreams, you go colorfully through the summer. The vibrant colours are perfect for holidays but also to refresh the grey office routine. Alessandro Nagellack is ideal for art and natural nails. It has a high coverage and the results shine with a brilliant gloss. The nail surface is improved and less brittle. Alessandro Nagellack California Dreams lasts up to 7 days on the nails.

Variants of Alessandro Nagellack California Dreams

  • Sunset Lover reflects the orange tones of the sunset
  • Ocean Drive reminds of the water in the sea
  • Made in L.A. is an intense pink that attracts all eyes
  • Strawberry Sky is a pinkish tone reminiscent of the rising sun
  • Beverly Babe is a radiant red for summer

Properties

Brand: Alessandro
Product line: Alessandro Nail Polish
Speciality: cruelty-free, vegan
Texture: creamy
Type of nail polish: Classic nail polish

Manufacturer

Alessandro

alessandro International GmbH
Erkrather Straße 228a
40233 Düsseldorf
Germany
Website: http://www.alessandro-international.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

21 September 2026 12:39

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr schöne Farben

Konnte mich wieder nicht für eine Farbe entscheiden. Zwar klein aber der Lack ist top. lässt sich sehr gut auftragen und verklebt nicht, wenn man eine Stelle am Nagel vergessen hat.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

Ingredients

Acetyl tributyl citrate; Acrylates Copolymer; Adipic acid/neopentyl glycol/trimellitic anhydride copolymer; Benzophenone-1; Butyl acetate; Ci 19140; Ci 77510; Ci 77891; Ethyl acetate; Isopropyl Alcohol; N-Butyl Alcohol; Nitrocellulose; Persea Gratissima Oil; Polyvinyl butyral; Silica; Stearalkonium bentonite; Trimethylpentanediyl dibenzoate
Skip product gallery

You may also like

30
Alessandro Nail Polish California Dreams

Average rating of 5 out of 5 stars

75077
Alessandro Nail Polish California Dreams

With Alessandro Nagellack California Dreams, you go colorfully through the summer. The vibrant colours are perfect for holidays but also to refresh the grey office routine. Alessandro Nagellack is ideal for art and natural nails. It has a high coverage and the results shine with a brilliant gloss. The nail surface is improved and less brittle. Alessandro Nagellack California Dreams lasts up to 7 days on the nails. Variants of Alessandro Nagellack California Dreams Sunset Lover reflects the orange tones of the sunset Ocean Drive reminds of the water in the sea Made in L.A. is an intense pink that attracts all eyes Strawberry Sky is a pinkish tone reminiscent of the rising sun Beverly Babe is a radiant red for summer

Content: 5 ml (€169.00 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
12
Redken Acidic Bonding Concentrate Leave-in Treatment

Average rating of 5 out of 5 stars

52276
Redken Acidic Bonding Concentrate Leave-in Treatment

Redken Acidic Bonding Concentrate Leave-in Treatment contains Redken's highly concentrated all-in-one formula for the ultimate repair and care of damaged and/or coloured hair. This super nourishing leave-in provides deep repair, intensive care, and protection against colour fading.How the treatment worksThe leave-in treatment contains a highly concentrated bonding-care complex and reparative citric acid. This reinforces weakened disulphide bonds in the hair and significantly minimises hair breakage. Additionally, the Redken ABC Leave-in Treatment repairs the hair and offers heat protection up to 230°C. Frizz is reduced, while the hair gains a healthy shine.This pH-balancing leave-in has been specially formulated with an acidic pH value to prevent the negative effects of hair dyes, styling tools such as blow dryers, straighteners, and curling irons. Even the effects of water on the hair are minimised. Enjoy hair that looks healthy and feels healthy!After using the Redken Acidic Perfecting Concentrate, work into towel-dried hair for ultimate repair and styling preparation.

Content: 150 ml (€23.30 / 100 ml)

Sale price: €34.95 Regular price: €39.90
30
Alessandro Hybrid Lack California Dreams

Average rating of 0 out of 5 stars

75050
Alessandro Hybrid Lack California Dreams

Alessandro Hybrid Lack California Dreams Limited Edition includes colourful nail polishes for summer holidays. Alessandro Hybrid lacquers are the solution for a gel-look manicure that lasts up to 10 days. They are applied quickly, easily, and without additional tools. As a base, the Hybrid Base undercoat is applied to the nails. Then the coloured polish is applied, followed by the Hybrid Top topcoat. Hybrid lacquers are plant-based, odourless, and gentle on the nails. Alessandro Hybrid Lack California Dreams colours are trending for summer! Sunset Lover is a radiant orange for sunset vibes on the nails Ocean Drive is a fresh blue reminiscent of the sea Beverly Babe is a fiery, vibrant red for summer Made in L.A. is a bold pink tone for sun-kissed skin and colourful fashion pieces Strawberry Sky is a delicate pinkish-rose shade reminiscent of sunrise and early mornings

Content: 8 ml (€105.62 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
54
Schwarzkopf Silhouette Flexible Hold Mousse

Average rating of 0 out of 5 stars

15281
Schwarzkopf Silhouette Flexible Hold Mousse

This Schwarzkopf mousse provides the hair with flexible hold and ultimate shine for natural looks. The micro-fine film formers create elastic and long-lasting volume with invisible flexible hold. Result with the blow-drying foam: Super strong hold Ultimate styling Natural shine

Content: 500 ml (€2.99 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €14.95 Regular price: €32.70
10
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Average rating of 0 out of 5 stars

71068
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
51
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71273
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€65.00 / 100 ml)

Sale price: €3.90 Regular price: €8.00
25
Alcina Lip Gloss Shiny - shiny red

Average rating of 5 out of 5 stars

77043
Alcina Lip Gloss Shiny - shiny red

Alcina Lip Gloss Shiny is a lip gloss with hyaluronic acid. It provides intense colour shine, well-groomed lips, and an optical illusion of more volume. The formula with hyaluronic acid, dragon fruit, and green tea seeds makes the lips appear fuller and smoother.

Content: 1 pc (€13.75 / 1 pc)

Variants from €12.95
Sale price: €13.75 Regular price: €18.35
72
Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear

Average rating of 0 out of 5 stars

71322
Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear

The Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear is a true all-rounder. The gel can be used as a base coat, builder, and top coat. It has a transparent finish. Thanks to its medium consistency, it is very easy to work with. It is self-leveling, therefore requiring less filing work. Diamond Allround Gel Clear adheres particularly well. Juliana Nails Diamond Allround Gel Clear: A gel for everything It's in your hands. The 3-in-1 gel can be used for natural nail reinforcement and extension with tips or modelling forms.

Content: 200 g (€9.70 / 100 g)

Sale price: €19.40 Regular price: €69.99
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Winter Magic Alessandro Striplac Peel or Soak Winter Magic

Average rating of 0 out of 5 stars

75121
Alessandro Striplac Peel or Soak Winter Magic

Just in time for the approaching winter, Alessandro presents a Limited Edition. Alessandro Striplac Peel or Soak Winter Magic brightens the cold season with sparkling nail polishes. They are perfect for a romantic manicure. Bring winter to your nails! All nail polishes are vegan. The application is completed in just 15 minutes and the results last up to three weeks. Various colours of Alessandro Striplac Peel or Soak Winter Magic Snow White symbolises the clear and pure beauty of a white winter wonderland Lost in the Woods is an emerald shade that proves to be a perfect companion during a lovely walk through the snow-covered forest. Cold Heart is a red shade with understated elegance and a touch of glitter. Frozen Lake is glittering and covered at the same time. This grey tone gives nails elegance. Unknown Beauty is a pink-rosé tone representing undiscovered winter beauty. The vibrant shade also brightens the darkest winter days.

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
Juliana Nails Spider Gel - Clear Juliana Nails Spider Gel - Clear

Average rating of 0 out of 5 stars

71463
Juliana Nails Spider Gel - Clear

Juliana Nails Spider Gel is a nail art line gel for ultra-fine lines and slightly thicker strokes. Straight lines are now effortlessly and easily achievable with the Spider Gel in Black, White, and Clear. Due to its viscous consistency, this gel forms threads when applied, which can be simply laid on the nail to create fine lines. From very thin to thicker lines, everything is possible — your creativity knows no limits. Geometric shapes, spider webs, snowflakes, straight and curved lines are easily created with this nail art gel. The Spider Gel is highly pigmented, resulting in opaque lines. It can be used on gel, colour gel, gel polish, acrylic gel, and acrylic. Juliana Nails Spider Gel Application 1. Using a Dotting Tool Remove a small amount of gel from the jar with a dotting tool and draw directly onto the nail Apply gel to the nail and draw lines from there with the dotting tool 2. Using fingers Apply Spider Gel to the index finger, press the thumb and index finger together Place the threads formed when pulling the fingers apart directly on the nail (wear gloves to avoid skin staining)

Content: 5 g (€182.00 / 100 g)

Variants from €6.80
Regular price: €9.10
30
Alessandro Striplac Peel or Soak Red Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

75111
Alessandro Striplac Peel or Soak Red Tones

Alessandro Striplac Peel or Soak reds are the epitome of femininity and seduction. Women who paint their fingernails in red are usually confident, charismatic, and have a strong personality. Alessandro Striplac Peel or Soak presents reds that should not be missing from your collection! The nail polish from Alessandro Striplac Peel or Soak is applied at home in just 15 minutes and lasts up to 10 days. The LED lamp eliminates the hassle of drying time. Small color deviations may occur due to printing or screen resolution. Depending on how thick the nail polish is applied, the color result may also vary.

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
22
Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil - Almond Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil - Almond

Average rating of 0 out of 5 stars

71456
Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil - Almond

The Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil Nail Care Oil is designed for nail and cuticle care. It strengthens brittle nails, adds shine, and provides moisture. Additionally, it leaves a pleasant, delicate scent of fig, grape, or blueberry. Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil Ingredients The SPA Cuticle Nail Oil is rich in D-Panthenol, Vitamin E, and sweet almond oil. It also contains olive oil, which ensures better absorption of the ingredients by the skin. Completely non-greasy! Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil Application Apply around the nail edge after modeling or manicure. Massage in with fingers or a cotton pad. Can be used daily as a preventive measure for cracked and dry skin and brittle nails.

Content: 10 ml (€31.00 / 100 ml)

Sale price: €3.10 Regular price: €3.99
Skip product gallery

Customer also bought:

28
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63373
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Alessandro Nagellack Aless' in Wonderland consists of 5 vibrant nail polishes for spring. A glossy finish with brilliant colour intensity and high coverage is achieved. The colours last up to 7 days on the nails. The new Alessandro nail polish collection was inspired by characters, objects, and locations from the fairy tale Alice in Wonderland.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Average rating of 0 out of 5 stars

63375
Alessandro Nail Polish Aless' in Wonderland

Alessandro Nagellack Aless' in Wonderland consists of 5 vibrant nail polishes for spring. A glossy finish with brilliant colour intensity and high coverage is achieved. The colours last up to 7 days on the nails. The new Alessandro nail polish collection was inspired by characters, objects, and locations from the fairy tale Alice in Wonderland.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63169
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63168
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63162
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63160
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63151
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63150
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63149
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63145
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63140
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60
28
Alessandro Nagellack Frozen Beauty

Average rating of 0 out of 5 stars

63439
Alessandro Nagellack Frozen Beauty

Alessandro Nagellack Frozen Beauty transports you to the world of the Snow Queen. The nail polish, available in five wintery colours, is suitable for both artificial and natural nails. Due to its formulation and ingredients, it offers very high opacity and a brilliant shine. The patented design cap and integrated professional brush enable streak-free application. The nail surface is improved and becomes less brittle. Additionally, the nails are supplied with moisture and care. The 5 colours of Alessandro Nagellack Frozen Beauty Rosy Cheeks: a rosewood tone inspired by cheeks blushed by cold Candy Sky Shimmer: shimmering pink shade like cotton candy Ice Crystals Glitter: a silver metallic tone as sparkling and special as ice crystals Snow Castle: a subdued blue-grey shade reminiscent of a snow-covered castle Purple Cape: a dark purple reminiscent of the cape of one of the two brave sisters from the film "Frozen"

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.