Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

Alessandro Foot Spa Heel Rescue Smoothing Stick

Description

Product information "Alessandro Foot Spa Heel Rescue Smoothing Stick"

Apply Alessandro Foot Spa Heel Rescue Smoothing Stick to dry and cracked heels for instant relief and nourishment. Panthenol, allantoin and urea protect your feet and prevent the formation of calluses. The calming heel smoothing stick is perfect for on the go. 

Properties

Brand: Alessandro
Product line: Alessandro Foot Spa
Speciality: cruelty-free, vegan

Manufacturer

Alessandro

alessandro International GmbH
Erkrather Straße 228a
40233 Düsseldorf
Germany
Website: http://www.alessandro-international.com

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

7 August 2026 06:20

Review with rating of 5 out of 5 stars

super zufrieden

kurz vor dem Urlaub noch bestellt für unterwegs

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

7 August 2026 05:34

Review with rating of 5 out of 5 stars

immer dabei

Den Stick habe ich immer in meiner Handtasche. Gerade wenn ich schnell die Schuhe wechseln muss oder viel unterwegs bin, ist er perfekt. Einmal kurz aufgetragen und meine Fersen fühlen sich sofort wieder gepflegt an. Super praktisch für unterwegs. ich kaufe mir geleich immer 2 Stück davon für zuhause und für unterwegs.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Allantoin; Aqua; Ethylhexylglycerin; Panthenol; Parfum; Propylene Glycol; Sodium Stearate; Urea
Skip product gallery

You may also like

30
Alessandro Foot Spa Heel Rescue Balm Alessandro Foot Spa Heel Rescue Balm

Average rating of 5 out of 5 stars

63031
Alessandro Foot Spa Heel Rescue Balm

Alessandro Foot Spa Heel Rescue Balm is a vegan nourishing foot cream for dry and cracked skin. Your feet are protected from germs and bacteria while calluses are prevented. Tea tree oil, allantoin, shea butter and panthenol leave your soles and heels feeling comfortable and velvety soft.  The packaging is made from Green PE, a polyethylene produced from sugarcane that is 100% recyclable.

Content: 75 ml (€18.73 / 100 ml)

Sale price: €14.05 Regular price: €20.00
30
Alessandro Hand Spa LPP-Lift & Protection Pearls Alessandro Hand Spa LPP-Lift & Protection Pearls

Average rating of 0 out of 5 stars

63008
Alessandro Hand Spa LPP-Lift & Protection Pearls

Alessandro Hand Spa LPP-Lift & Protection Pearls is a lightweight moisturising hand serum with special hand care pearls that promote the regeneration process of your skin. Hyaluronic acid and sugar polymers reduce and prevent pigmentation. The serum keeps your hands protected for up to 24 hours.  How to use Alessandro Hand Spa LPP-Lift & Protection Pearls Apply a pea-sized amount to clean hands and massage in. Use morning and evening. 

Content: 30 ml (€113.17 / 100 ml)

Sale price: €33.95 Regular price: €48.40
13
Redken Blondage High Bright Conditioner Redken Blondage High Bright Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

53256
Redken Blondage High Bright Conditioner

Redken Blondage High Bright Conditioner is the final step in the Blondage High Bright hair care routine. The conditioner is specifically formulated for level 7 to level 10 blonde and bleached hair that loses brightness & shine between colour services and looks dull, dark and lacklustre.  How the Redken Blondage High Bright Conditioner works Enriched with vitamin C & Brightening Care Complex, this conditioner delivers:  A brighter blonde  Reduced dullness  Silky soft hair that is more manageable  Enhanced shine The Redken Blondage High Bright hair care routine: Pre-treatment Shampoo Conditioner This 3-step system removes impurities that cause blonde hair to look lifeless, dull and dark. For improved brightness, shine and luminosity. 

Content: 300 ml (€8.98 / 100 ml)

Sale price: €26.95 Regular price: €31.00
30
Alessandro Foot Spa Foot Mousse

Average rating of 5 out of 5 stars

63036
Alessandro Foot Spa Foot Mousse

Alessandro Foot Spa Foot Mousse is a lightweight moisturizing foam for dry feet. Rough soles and cracked heels are intensely hydrated. Urea and panthenol prevent the formation of calluses. The non-greasy formula is fast-absorbing and suitable for diabetics. 

Content: 125 ml (€10.52 / 100 ml)

Sale price: €13.15 Regular price: €18.80
30
Alessandro Foot Spa One Minute Pedicure Alessandro Foot Spa One Minute Pedicure

Average rating of 5 out of 5 stars

63030
Alessandro Foot Spa One Minute Pedicure

Alessandro Foot Spa One Minute Pedicure is a delightfully scented foot scrub. A combination of essential oils, almond oil, shea butter, vitamin E and natural sea salt reduces calluses and nourishes the feet. This exfoliating scrub removes dead skin cells and stimulates blood circulation. It leaves your soles and heels feeling clean and smooth.  The packaging is made from Green PE, a polyethylene produced from sugarcane that is 100% recyclable.  How to use Alessandro Foot Spa One Minute Pedicure Apply to wet feet and massage for one minute with circular movements. Rinse with warm water. 

Content: 75 ml (€23.27 / 100 ml)

Sale price: €17.45 Regular price: €24.80
46
Wella Color Service Post Color Treatment

Average rating of 5 out of 5 stars

45313
Wella Color Service Post Color Treatment

Wella Color Service Post Color Treatment is a light after-treatment following colouring that protects and intensifies oxidative colour results (both demi-permanent and permanent). The colour re-touch is optimally tailored for the care of hair treated with Wella colours. It neutralises oxidation residues and ensures colour stability as well as smooth, shiny hair. Free from silicones, pH-balanced. Apply to damp hair after colouring and leave in for 3 to 5 minutes. Rinse thoroughly and proceed with a mask or conditioner.

Content: 1000 ml (€3.33 / 100 ml)

Sale price: €33.31 Regular price: €61.38
9
Indola Hair Therapy Spray Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

54684
Indola Hair Therapy Spray Conditioner

Der Indola Hair Therapy Spray Conditioner mit veganer Keratin-Alternative ist ein Leave-in-Spray mit vielen Vorteilen, der für alle Haartypen geeignet ist. Indola Hair Therapy Spray Conditioner: 10 Effekte für gesundes und schönes Haar Das Spray kombiniert 10 Vorteile in einem Produkt: Es bietet Hitzeschutz bis zu 230°C Nährt Glättet das Haar Verhindert Haarschäden Verleiht Glanz Erleichtert das Entwirren  Verbessert die Kämmbarkeit Reduziert Frizz Gleicht die Porosität Stärkt das Haar

Content: 300 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €16.40
30
Alessandro Foot Spa Feel Good Refill File Pads 120 Grit

Average rating of 4 out of 5 stars

63029
Alessandro Foot Spa Feel Good Refill File Pads 120 Grit

The Alessandro Foot Spa Feel Good Refill File Pads 120 Grit are designed to be used with the foot file included in the Alessandro Foot Spa Feel Good Starter Kit. These replacement file pads work best on dry and slightly calloused feet. 

Content: 12 pc (€0.70 / 1 pc)

Sale price: €8.45 Regular price: €12.00
30
Alessandro Foot Spa Protect & Repair Nail Polish

Average rating of 5 out of 5 stars

63039
Alessandro Foot Spa Protect & Repair Nail Polish

Alessandro Foot Spa Protect & Repair Nail Polish adds an invisible protective layer to the nail surface. It contains the active ingredient piroctone olamine and has a pH level between 6 and 7, ensuring that your toes and feet are protected against germs, bacteria, and fungal infection.  How to use Alessandro Foot Spa Protect & Repair Nail Polish Clean nails and apply a thin coat of the protective nail polish. Allow to dry properly and repeat every 3 days. 

Content: 5 ml (€263.00 / 100 ml)

Sale price: €13.15 Regular price: €18.80
30
Alessandro Nail Spa Crystal File 280 Grit Alessandro Nail Spa Crystal File 280 Grit

Average rating of 0 out of 5 stars

63025
Alessandro Nail Spa Crystal File 280 Grit

The Alessandro Nail Spa Crystal File 280 Grit can be used to gently shape and smoothen natural nails. This glass nail file leaves no unwanted edges or cracks. It does not damage the nails and is durable as well as anti-allergenic. To keep your nails from breaking and peeling, you should file from the outside corner to the centre in one direction. 

Sale price: €11.05 Regular price: €15.70
2
Nioxin Diaboost Hair Thickening Serum Nioxin Diaboost Hair Thickening Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

90130
Nioxin Diaboost Hair Thickening Serum

The Nioxin Diaboost Hair Thickening Serum helps to achieve more volume and strength with daily use. This innovative serum enlarges the diameter of each individual hair and protects against hair breakage while extending the growth phase. It deeply nourishes and strengthens the hair. For increased volume and flexibility during styling. Application of Nioxin Diaboost Hair Thickening Serum Apply a small amount of serum directly to the scalp. Do not rinse out.

Content: 100 ml (€61.15 / 100 ml)

Sale price: €61.15 Regular price: €62.15
30
Alessandro Hand Spa 10 Min Hydra Hand Mask Alessandro Hand Spa 10 Min Hydra Hand Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

63005
Alessandro Hand Spa 10 Min Hydra Hand Mask

The Alessandro Hand Spa 10 Min Hydra Hand Mask is a true saviour for very dry and cracked hands. The highly-effective formulation contains hyaluronic acid, which boosts hydration and improves the skin’s resilience. Skin is protected from irritations and an ideal moisture level is maintained. Within just 10 minutes, your hands are nourished, soft, fresh and smooth. For best results, we recommend applying the 10 Min Hydra Hand Mask at night before going to bed. 

Content: 50 ml (€42.30 / 100 ml)

Sale price: €21.15 Regular price: €30.20
Skip product gallery

Customer also bought:

30
Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling

Average rating of 5 out of 5 stars

63001
Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling

The Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling is an exfoliating hand scrub with sea salt and essential oils. Sea salt removes dead skin cells while the oils nourish the hands and leave them feeling velvety soft. The skin texture is refined and the following hand care products are easily absorbed. This vegan hand scrub is suitable for all skin types.  How to use Alessandro Hand Spa Magic Manicure 2-Phase Hand Peeling Shake well before use. Warm between dry palms. Massage with circular motions.  Briefly hold hands under running water. Continue massaging. Rinse with lukewarm water. 

Content: 100 ml (€17.75 / 100 ml)

Sale price: €17.75 Regular price: €25.30
30
Alessandro Nail Spa Crystal File 280 Grit Alessandro Nail Spa Crystal File 280 Grit

Average rating of 0 out of 5 stars

63025
Alessandro Nail Spa Crystal File 280 Grit

The Alessandro Nail Spa Crystal File 280 Grit can be used to gently shape and smoothen natural nails. This glass nail file leaves no unwanted edges or cracks. It does not damage the nails and is durable as well as anti-allergenic. To keep your nails from breaking and peeling, you should file from the outside corner to the centre in one direction. 

Sale price: €11.05 Regular price: €15.70
30
Alessandro cuticle remover Alessandro cuticle remover

Average rating of 0 out of 5 stars

19402
Alessandro cuticle remover

With the Alessandro Cuticle Remover, cuticles can be removed quickly and gently. The remover also ensures soft & well-groomed cuticles.Application Tip:For gentle removal of cuticles, simply apply cuticle remover, leave to work for a short time, and gently push back with the Hufstäbchen. Suitable for all nail types.

Content: 10 ml (€135.50 / 100 ml)

Sale price: €13.55 Regular price: €19.30

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.