Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Alcina Föhn Lotion

Description

Product information "Alcina Föhn Lotion"

The Alcina Föhn-Lotion is the ideal base for classic blow-dry hairstyles. It visibly adds volume and natural elasticity to the hair. Styling is effortless and results in a long-lasting shape. Perfect for lively looks with a professional finish.

Heat protection and care during blow-drying

The lightweight formula reliably protects the hair from blow-dryer heat. At the same time, the hair remains smooth and flexible. Perfect for daily styling without weighing down.

Properties

Brand: Alcina
Finish: elasticity, heat protectant, volume
Hair type: all, fine hair
Hold: light
Product line: Alcina Styling

Manufacturer

Alcina

Dr. Kurt Wolff GmbH & Co. KG
Johanneswerkstr. 34-36
33611 Bielefeld
Germany
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

AQUA, ALCOHOL DENAT., VP/VA COPOLYMER, POLYQUATERNIUM-11, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, TRIDECETH-9, BENZOPHENONE-4, PROPYLENE GLYCOL, TETRAHYDROXYPROPYL ETHYLENEDIAMINE, PARFUM, LINALOOL, CITRAL, ANETHOLE, JUNIPERUS VIRGINIANA OIL, CI 42090.
Skip product gallery

You may also like

35
Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

19427
Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask

The Wella Professionals Ultimate Color Miracle Leave-In Mask is an intensive 3-in-1 treatment for coloured hair.Leave-In Treatment for coloured hairThe mask provides intensive care for coloured hair - without rinsing. The formula moisturises and adds shine, offering up to 4x more resistance against hair breakage*. Glycine and Metal Purifier protect the hair from free radicals. Pro-Vitamin B5 strengthens and makes the hair supple. The mask can alternatively be used as a second step in the Ultimate Color care routine instead of conditioner, ensuring maximum colour intensity and long-lasting brilliance. Free from animal-derived ingredients.*When using Miracle Leave-in Mask compared to a non-conditioning shampoo

Content: 30 ml (€53.83 / 100 ml)

Sale price: €16.15 Regular price: €24.95
33
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19416
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 50 ml (€14.70 / 100 ml)

Sale price: €7.35 Regular price: €11.05
33
Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

19428
Wella Ultimate Color Miracle Leave-in Mask

The Wella Professionals Ultimate Color Miracle Leave-In Mask is an intensive 3-in-1 treatment for coloured hair.Leave-In Treatment for coloured hairThe mask provides intensive care for coloured hair - without rinsing. The formula moisturises and adds shine, offering up to 4x more resistance against hair breakage*. Glycine and Metal Purifier protect the hair from free radicals. Pro-Vitamin B5 strengthens and makes the hair supple. The mask can alternatively be used as a second step in the Ultimate Color care routine instead of conditioner, ensuring maximum colour intensity and long-lasting brilliance. Free from animal-derived ingredients.*When using Miracle Leave-in Mask compared to a non-conditioning shampoo

Content: 95 ml (€35.21 / 100 ml)

Variants from €16.15
Sale price: €33.45 Regular price: €49.95
34
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19420
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 250 ml (€7.54 / 100 ml)

Variants from €7.35
Sale price: €18.85 Regular price: €28.75
34
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19421
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 1000 ml (€4.90 / 100 ml)

Variants from €7.35
Sale price: €48.95 Regular price: €74.25
26
Comair Special Hair Clips Jaws - Grey Comair Special Hair Clips Jaws - Grey

Average rating of 3 out of 5 stars

20306
Comair Special Hair Clips Jaws - Grey

The Comair Spezial-Haarclips „Jaws“ offer reliable hold during styling. They adapt flexibly to any hair texture. No slipping, no readjustment. Ideal for precise work in the salon or at home.Versatile for every stylingWhether long, short, thick, or fine hair – these clips are universally applicable. Curly and wavy hair can also be effortlessly secured. The practical 4-pack is perfect for daily use. For professional work with maximum control.

Content: 4 pc (€1.22 / 1 pc)

Sale price: €4.88 Regular price: €6.60
Kerasilk Scalp & Hair Peeling Kerasilk Scalp & Hair Peeling

Average rating of 0 out of 5 stars

19534
Kerasilk Scalp & Hair Peeling

The Kerasilk Scalp & Hair Peeling thoroughly cleanses the scalp and hair, effectively removing residues from styling products, excess sebum, and environmental particles. The exfoliating formula provides a fresh, lightweight hair feeling and creates the ideal base for subsequent care. At the same time, the scalp is gently revitalised. The result is a noticeably cleansed and balanced scalp.Deep cleansing for scalp and hairThe peeling combines gentle exfoliating particles with nourishing ingredients to effectively dissolve deposits without irritating the scalp. The formula supports the natural balance of the scalp and ensures better absorption of hair care products afterwards. Simultaneously, the hair appears visibly fresher and lighter. Especially suitable for those who want to regularly remove residues from their scalp.BenefitsThoroughly removes styling and product residuesDeep cleanses scalp and hairSupports a balanced scalpProvides a fresh, lightweight hair feelingIdeal preparation for subsequent careApplicationApply a small amount of the peeling to damp scalp and lengths. Gently massage until the exfoliating particles are distributed. Rinse thoroughly and then use a shampoo. Depending on needs, apply once or twice a week.

Content: 200 ml (€22.00 / 100 ml)

Regular price: €44.00
35
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19418
Wella Ultimate Color Sulfate-Free Shampoo

The Wella Professionals Ultimate Color Shampoo preserves the beauty and health of coloured hair. It gently cleanses without sulfates, ensuring long-lasting colour brilliance. The formula protects colour intensity from fading for up to 10 weeks* and is gentle on the scalp at the same time.Healthy hair despite colouringGlycine and Metal Purifier help neutralise free radicals. Pro-Vitamin B5 provides moisture and makes hair noticeably softer. The shampoo also reduces hair breakage and soothes the scalp.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance for a well-groomed hair feeling.**With regular use of the Ultimate Color line.

Content: 100 ml (€11.75 / 100 ml)

Variants from €7.35
Sale price: €11.75 Regular price: €18.00
Kerasilk Thickening Shampoo Kerasilk Thickening Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

19532
Kerasilk Thickening Shampoo

The Kerasilk Volumising Shampoo has been specially developed for fine, limp hair that requires more volume and structure. The lightweight formula thoroughly cleanses hair and scalp without weighing down, creating the ideal foundation for visibly thicker-looking hair. At the same time, the shampoo supports a well-groomed scalp and provides a fresh, clean hair feeling. After washing, the hair appears more voluminous, manageable, and easier to style.Thanks to the balanced care formula, the hair is strengthened and gains more structure from the roots to the ends. The texture remains light, ensuring the natural volume of the hair is optimally supported.Benefits:Provides fine hair with more volume and gripGently and thoroughly cleanses hair and scalpSupports visibly thicker-looking hairDoes not weigh hair downIdeal for fine, limp hair

Content: 250 ml (€12.40 / 100 ml)

Regular price: €31.00
16
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

29035
Sebastian Hydre Hydrating Shampoo

Dry hair is intensely nourished and noticeably more manageable with the Sebastian Professional Hydre Hydrating Shampoo. The professional formula provides essential moisture to the hair, promoting a healthy hair feel. At the same time, the shampoo imparts silky volume and improves combability. Ideal for daily hair care in salons or at home. Ideal for coloured and chemically treated hair The Hydre Hydrating Shampoo from Sebastian Professional has been specially developed for dry, damaged hair. It gently cleanses and helps support the hair's moisture balance. The formula is particularly suitable for coloured or chemically treated hair, as it cares for the hair without weighing it down. For visibly healthier, softly falling hair with natural volume.

Content: 280 ml (€8.82 / 100 ml)

Variants from €9.80
Sale price: €24.70 Regular price: €29.50
24
Alcina GANZ STARK - Styling Paste

Average rating of 0 out of 5 stars

19445
Alcina GANZ STARK - Styling Paste

The Alcina GANZ STARK - Styling Paste provides strong hold and flexible styles. It is perfect for short to medium-length hair and trendy looks such as undercuts. Whether structured hairstyles or creative styling – this paste handles everything. Your hair remains malleable and can be restyled at any time.Flexible styling with long-lasting holdThe firm texture allows for precise work and defines every look. Whether teasing, twisting, or shaping – your creativity knows no limits. At the same time, the styling remains flexible and can be changed at any time.

Content: 50 ml (€23.50 / 100 ml)

Sale price: €11.75 Regular price: €15.55
33
Wella Ultimate Color Conditioner Wella Ultimate Color Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

19425
Wella Ultimate Color Conditioner

The Wella Professionals Ultimate Color Conditioner provides intensive care for coloured hair. The formula smooths the hair structure, seals in pigments, and provides moisture. The hair is easier to comb and gains a brilliant shine.Glycine and Metal Purifier protect against damage caused by free radicals, while Pro-Vitamin B5 strengthens and softens the hair. Hair breakage is reduced by up to 86%*.Free from animal-derived ingredients and with a floral-oriental fragrance.ApplicationApply to towel-dried hair after washing and leave on for up to 3 minutes. Then rinse thoroughly.*When using the conditioner vs. non-conditioning shampoo

Content: 1000 ml (€5.90 / 100 ml)

Variants from €6.95
Sale price: €58.95 Regular price: €88.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.