Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Curlsmith Styling

Deine Locken, dein Style! Entdecke bei BellAffair Curlsmith Styling mit Lockengelen, Cremes, Mousses, Foams und Sprays für Definition, Volumen und den passenden Halt. Ob natürliche Wellen oder ausdrucksstarke Locken – finde den Styler, der zu deinem gewünschten Look passt.

CURLSMITH Weightless Air Dry Cream CURLSMITH Weightless Air Dry Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

21590

CURLSMITH Weightless Air Dry Cream

CURLSMITH Weightless Air Dry Cream is a lightweight leave-in cream for wavy and curly hair. It provides moisture without weighing the hair down. The creamy formula helps keep the hair soft and conditioned while allowing curls and waves to maintain their natural texture. Definition and Care Without Heat The air-dry cream is ideal for styling without a hair dryer or diffuser. It supports the natural shape of waves and curls and can help reduce the appearance of frizz. Hair feels soft and conditioned with a natural-looking finish. Perfect for an easy and effortless curly hair routine.

Content: 237 ml (€8.86 / 100 ml)

Regular price: €21.00
CURLSMITH Hold Me Softly Style Balm CURLSMITH Hold Me Softly Style Balm

Average rating of 0 out of 5 stars

21603

CURLSMITH Hold Me Softly Style Balm

The CURLSMITH Hold Me Softly Style Balm provides gentle to medium hold while enhancing the natural shape of curls and waves. Its creamy texture helps create definition without making the hair feel stiff. The result is a flexible style that keeps its natural movement. Flexible Styling with a Natural FinishThe styling balm is easy to distribute through the hair and works well for everyday styling. It helps control flyaways while supporting a defined shape. Ideal for creating soft, touchable styles with natural movement and flexible hold.

Content: 237 ml (€10.97 / 100 ml)

Regular price: €26.00
CURLSMITH Hydro Style Flexi Jelly CURLSMITH Hydro Style Flexi Jelly

Average rating of 0 out of 5 stars

21610

CURLSMITH Hydro Style Flexi Jelly

CURLSMITH Hydro Style Flexi Jelly is a lightweight styling gel for curly and wavy hair. It helps enhance the natural curl pattern and adds definition during styling. Its light formula is especially suitable for hair that needs structure without feeling weighed down by heavier styling products. Soft Movement and Flexible HoldThe jelly spreads easily through the hair and works well with different styling techniques. Once dry, curls retain their movement while looking polished and well cared for. Its flexible hold helps maintain the finished style without taking away the natural bounce of the curls. Ideal for everyday curl styling.

Content: 237 ml (€10.97 / 100 ml)

Regular price: €26.00
CURLSMITH Hair MakeUp CURLSMITH Hair MakeUp

Average rating of 0 out of 5 stars

21624

CURLSMITH Hair MakeUp

With Curlsmith Hair MakeUp you can temporarily transform your curls with bold colour while enhancing their definition at the same time. This innovative 2-in-1 styling gel and temporary hair colour is enriched with highly pigmented pearls that deliver an intense colour effect – without the commitment of permanent colour. Choose from three shades: Ruby, Copper and Rose-Gold, allowing you to create different colour accents depending on your desired look. Hair MakeUp is suitable for all curl types, hair textures and hair colours and washes out with just one shampoo.3 colours for individual curl looksWhether you choose vibrant Ruby, warm Copper or shimmering Rose-Gold, Curlsmith Hair MakeUp makes it easy to experiment with different hair colours. As the gel dries, it creates a curl cast that helps define the curls while minimising colour transfer. Once the cast is scrunched out, bouncy, defined curls and an intense colour effect are revealed. The formula is vegan, cruelty-free, colour-safe and free from sulphates, silicones and drying alcohols.How to apply Curlsmith Hair Makeup RubyProtect your clothing with a towel before application and shake the product well. Apply the Hair Makeup to wet, detangled curls after your leave-in conditioner, then divide the hair into sections. Smooth a generous amount over each section and rake it through with your fingers to distribute the colour as evenly as possible. You can then use your preferred styling technique, such as scrunching, finger coiling or shingling, to encourage curl definition. Leave the hair to air-dry or use a diffuser.Turn up the intensity of your lookOnce the hair is completely dry, gently scrunch out the curl cast to leave the curls softer and more flexible. Take care when doing so to minimise pigment fallout. For an even more intense colour effect, scrunch a small additional amount of Hair MakeUp into completely dry hair. This allows you to customise the intensity of Ruby, Copper or Rose-Gold – and when you're ready for a change, the temporary colour can simply be washed out with your next shampoo.

Content: 88 ml (€17.05 / 100 ml)

Regular price: €15.00
CURLSMITH Root Boost Uplifting Spray CURLSMITH Root Boost Uplifting Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

21606

CURLSMITH Root Boost Uplifting Spray

CURLSMITH Root Boost Uplifting Spray gives curly and wavy hair extra lift at the roots. Its lightweight texture helps create a fuller look without weighing the hair down. It is ideal for fine or flat hair that needs more body and movement. The spray can be applied directly to the roots and works well with different curl types.Natural-Looking Lift and FullnessUse Root Boost Spray to refresh your curls and add targeted volume around the roots. Its easy application makes it a practical addition to your everyday styling routine. Perfect for anyone who wants more root volume while keeping natural movement and definition.

Content: 177 ml (€14.69 / 100 ml)

Regular price: €26.00
CURLSMITH Shake & Shine Curl Refreshing Mist CURLSMITH Shake & Shine Curl Refreshing Mist

Average rating of 0 out of 5 stars

21622

CURLSMITH Shake & Shine Curl Refreshing Mist

The Curlsmith Shake & Shine Curl Refreshing Mist is a lightweight 2-phase refresh spray for curls and waves that revives styling between washes. The fine mist reactivates curls, improves their definition and helps to retain moisture in the hair. According to Curlsmith, the formula can increase moisture levels by up to 41% and control frizz for up to 24 hours. The refreshing mist is suitable for all curl and hair textures and is particularly effective for wavy and curly hair. Seven types of hyaluronic acid for balanced moisture The special formula combines seven types of hyaluronic acid with different molecular weights. These support balanced moisture, promote a smooth hair feel and help to control frizz. The care is complemented by algae extract (Pelvetia Canaliculata), rich in vitamins and minerals and known for its moisture-retaining properties. This gives curls between wash days a fresh, defined and well-groomed appearance. Refresh curls between washes with ease Shake the bottle well before use so that the two phases mix. Then spray the product lightly onto dry hair and work in gently with the Praying Hands method. Afterwards shape the curls with fingers or scrunch to reactivate their natural texture, and air-dry. Ideal for a quick curl refresh on day two, three or later, when the curls require new definition and moisture.

Content: 195 ml (€13.85 / 100 ml)

Regular price: €27.00
CURLSMITH In-Shower Style Fixer CURLSMITH In-Shower Style Fixer

Average rating of 0 out of 5 stars

21613

CURLSMITH In-Shower Style Fixer

CURLSMITH In-Shower Style Fixer is a styling product for curly and wavy hair that is applied during the shower. It helps support the natural curl pattern and prepares the hair for the styling process that follows. Using it in the shower makes the curl routine simple and convenient.Definition with Long-Lasting Hold The Style Fixer helps curls come together and supports their shape as the hair dries. It is particularly suitable for curls that need more definition and hold. The finished look appears structured and polished while maintaining the natural movement of the hair.

Content: 237 ml (€10.97 / 100 ml)

Regular price: €26.00
CURLSMITH Invincible Volume Mousse CURLSMITH Invincible Volume Mousse

Average rating of 0 out of 5 stars

21608

CURLSMITH Invincible Volume Mousse

CURLSMITH Invincible Volume Mousse gives curly and wavy hair noticeably more fullness. Its airy foam texture enhances the natural shape of the curls and creates extra lift. Hair stays flexible and bouncy throughout styling. It is ideal for fine or flat hair that needs more volume.Volume and DefinitionThe mousse is easy to distribute through damp hair before styling. It helps curls maintain their shape while giving them a fuller appearance. Natural movement is preserved for a flexible finish. The result is voluminous, defined hair with an airy feel.

Content: 201 ml (€12.94 / 100 ml)

Regular price: €26.00
CURLSMITH Moisture Memory Release CURLSMITH Moisture Memory Release

Average rating of 0 out of 5 stars

21588

CURLSMITH Moisture Memory Release

CURLSMITH Moisture Memory Release provides lasting moisture for dry and stressed curly hair. The treatment helps keep the hair fiber soft and smooth while improving the feel of dry, brittle hair. Curls appear more conditioned, softer and easier to manage. It is particularly suitable for waves and curls that tend to become dry or frizzy.Softer Curls with a Conditioned Finish This moisturizing treatment can be easily incorporated into your regular hair care routine. It helps support the natural elasticity of curls and can reduce the feeling of dryness. Hair feels smoother and more conditioned, while curls look well cared for. Ideal for regular care of wavy and curly hair.

Content: 237 ml (€8.86 / 100 ml)

Regular price: €21.00

Curlsmith Styling: Definition, Halt & Volumen für deine Locken

Du möchtest deine natürliche Lockenstruktur stärker hervorheben, Wellen mehr Definition geben oder deinem Styling zusätzliches Volumen verleihen? Curlsmith Styling bietet unterschiedliche Styler für Wellen, Locken und Coils – von Lockencremes und Gelen über Schaum und Mousse bis hin zu Sprays und Mists.

Welches Stylingprodukt zu dir passt, hängt dabei vor allem von deinem gewünschten Ergebnis ab. Soll sich das Haar möglichst weich und natürlich anfühlen oder möchtest du langanhaltende Definition und stärkeren Halt? Bei BellAffair kannst du dein Curlsmith Styling gezielt nach deinen Stylingzielen auswählen.

Curlsmith Lockengel: Definition & starker Halt

Wenn deine Locken möglichst lange definiert bleiben sollen, sind Curlsmith Gele und Jellies eine interessante Wahl. Sie unterstützen die Lockenform während des Trocknens und können gleichzeitig dabei helfen, Frizz zu kontrollieren. Curlsmith bietet dabei unterschiedliche Texturen und Haltstufen – von leichteren Jellies bis zu Produkten mit sehr starkem Halt. Bei stärkeren Gelen kann beim Trocknen ein sogenannter Cast entstehen: eine zunächst feste Schicht um die Locke. Das ist kein unerwünschter Nebeneffekt, sondern unterstützt die Locken während des Trocknens. Sobald das Haar vollständig trocken ist, kann der Cast vorsichtig ausgeknetet werden, sodass die Locken wieder weicher und beweglicher werden.

Gut zu wissen: Je mehr Halt du möchtest, desto eher solltest du zu einem stärkeren Gel greifen. Für ein flexibleres, leichteres Ergebnis können Jelly-Texturen die passendere Wahl sein.

Curlsmith Lockencreme – für ein weiches, natürliches Styling

Du möchtest deine natürliche Haarstruktur hervorheben, aber keinen starken Halt? Dann sind Curlsmith Lockencremes eine gute Alternative zu klassischen Gelen. Stylingcremes sind bei Curlsmith auf ein weicheres Finish ausgerichtet und eignen sich besonders für Styles, bei denen Beweglichkeit und natürliche Definition im Vordergrund stehen. Je nach Produkt können sie allein verwendet oder mit einem Gel kombiniert werden, wenn zusätzlich mehr Halt gewünscht ist.

Damit sind Curl Creams beispielsweise interessant, wenn du deine Wellen oder Locken formen möchtest, ohne dass sich das Styling zu fest anfühlt.

Curlsmith Schaum & Mousse – mehr Volumen für Wellen und Locken

Für mehr Fülle bietet Curlsmith verschiedene Foams und Mousses. Ihre leichte Konsistenz macht sie besonders interessant, wenn das Styling Volumen bekommen soll, ohne unnötig schwer zu wirken. Curlsmith positioniert Foams generell stärker in Richtung Volumen und Textur. Dabei lohnt sich auch innerhalb dieser Produktgruppe ein Blick auf den Halt: Der Bouncy Strength Volume Foam wird beispielsweise mit einem leichten Hold-Level von 2/10 angegeben, während die Invincible Volume Mousse mit 6/10 deutlich mehr Halt mit Volumen verbindet.

So kannst du entscheiden, ob du hauptsächlich luftige, bewegliche Locken möchtest oder zusätzlich mehr Definition und längere Haltbarkeit suchst.

Curlsmith Sprays & Mists – Volumen, Refresh & Finish

Nicht jedes Lockenstyling beginnt mit einer Cream oder einem Gel. Curlsmith Sprays und Mists ergänzen das Sortiment für unterschiedliche Stylingaufgaben. Je nach Produkt können sie beispielsweise eingesetzt werden, um Volumen am Ansatz zu erzeugen, Locken zwischen den Haarwäschen aufzufrischen oder den fertigen Look zu fixieren. Der Root Boost Uplifting Spray ist beispielsweise gezielt auf Volumen am Ansatz ausgerichtet, während der Flawless Finish Hairspray für starken Halt beim abschließenden Finish angeboten wird. Damit eignen sich Sprays besonders gut als gezielte Ergänzung, wenn du nicht dein gesamtes Styling verändern, sondern einen bestimmten Effekt verstärken möchtest.

Welches Curlsmith Stylinprodukt passt zu deinen Locken?

Bei der Auswahl musst du nicht möglichst viele Styler miteinander kombinieren. Überlege zunächst, welches Ergebnis dir am wichtigsten ist:

Du möchtest...

  • weiche, natürlich definierte Locken: Lockencremes
  • flexible Definition: Jellies & leichte Gele
  • stärkere Definition & langen Halt: Lockengele mit höherem Hold-Level
  • mehr Volumen & Sprungkraft: Foam oder Mousse
  • Locken zwischendurch auffrischen: Refresh-Sprays & Mists
  • das fertige Styling fixieren: Haarspray

Tipp: Achte bei Curlsmith nicht nur auf die Produktart, sondern auch auf den angegebenen Hold-Level. Ein höherer Halt eignet sich für länger anhaltende Definition, während ein niedrigerer Hold-Level ein natürlicheres und beweglicheres Ergebnis unterstützt. Curlsmith verwendet diese Abstufung selbst als Orientierung innerhalb des Styling-Sortiments.

Curlsmith Stylingprodukte kombinieren – weniger kann mehr sein

Curlsmith Styler können einzeln oder miteinander kombiniert werden. Wenn du mehrere Produkte verwendest, empfiehlt die Marke, vom leichteren zum stärkeren Halt zu arbeiten und die Produkte nacheinander aufzutragen, statt sie vorher miteinander zu vermischen. Eine Lockencreme kann beispielsweise für ein weicheres Grundstyling sorgen, während ein anschließend verwendetes Gel zusätzlichen Halt gibt. Foam oder Mousse sind dagegen interessant, wenn du stärker auf Volumen setzen möchtest. Du musst jedoch nicht automatisch mehrere Produkte layern. Wenn dir das Ergebnis eines einzelnen Stylers gefällt, kann genau das bereits die richtige Stylingroutine für deine Locken sein.

Pflege oder Styling – wo liegt der Unterschied?

  • Curlsmith Pflege schafft die Grundlage für deine Lockenroutine: Hier findest du Cleanser, Shampoos, Conditioner, Treatments und Haaröle für Reinigung und Pflege.
  • Curlsmith Styling kommt ins Spiel, wenn du das Aussehen deiner Locken gezielt beeinflussen möchtest – etwa durch mehr Definition, Volumen, Halt oder Frizz-Kontrolle.

Curlsmith Styling bei BellAffair entdecken

Von weicher Definition bis zu starkem Halt: Entdecke bei BellAffair Curlsmith Lockengele, Lockencremes, Foams, Mousses, Sprays und Mists für unterschiedliche Stylingziele. Wähle deine Produkte danach aus, ob du dir natürliche Bewegung, definierte Locken, mehr Volumen oder ein besonders langanhaltendes Finish wünschst. Bestelle dein Curlsmith Styling bei BellAffair bequem online, sammle Bonuspunkte bei deinem Einkauf und profitiere von schnellem Versand.