Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Xanitalia

Xanitalia wax is suitable for the whole body or just for specific areas. Discover this range of professional depilatory wax products from Xanitalia for smooth, long-lasting hair removal.

Skip category gallery
Xanitalia salon furniture
Xanitalia salon furniture
Wash basins, rolling stools & salon trolleys
Xanitalia hairdressing tool
Xanitalia hairdressing tool
Combs, brushes, scissors & blades
Xanitalia Salon Accessories
Xanitalia Salon Accessories
Spray bottle, brushes & aluminium foil
Xanitalia electrical appliances
Xanitalia electrical appliances
Hair clippers, hair dryers & hair straighteners
Xanitalia hair removal
Xanitalia hair removal
Wax & accessories
Xanitalia Friseurwagen & Koffer
Xanitalia Friseurwagen & Koffer
Salon trolleys, hairdressing cases & haidressing bags
Xanitalia Care & Colour
Xanitalia Care & Colour
Haarpflege & Colorationsprodukte
39
“Feather Original” Serrated Blades For Hair Shaper With Metal Disposal Container 10 Pcs X 5 Di “Feather Original” Serrated Blades For Hair Shaper With Metal Disposal Container 10 Pcs X 5 Di

Average rating of 0 out of 5 stars

19678

“Feather Original” Serrated Blades For Hair Shaper With Metal Disposal Container 10 Pcs X 5 Di

Xanitalia Feather Razor Blades 1x10 Blades The Xanitalia Feather Razor Blades 1x10 offer precise and clean cuts for various shaving and styling applications. They impress with their high sharpness and enable accurate work without much effort. The blades are versatile and suitable for contours, trimming, or traditional shaving techniques. Their high-quality craftsmanship ensures reliable results.Sharp blades for precise resultsThe razor blades are easy to insert and ensure safe application. They provide consistent cutting performance and support precise detail work. Ideal for professional use in salons or for demanding applications at home. Clean and precise results are always achievable.

Content: 1 Pkg (€8.40 / 1 Pkg)

Sale price: €8.40 Regular price: €13.80
Xanitalia Hair Removal Wax Refill Large

Average rating of 5 out of 5 stars

75034

Xanitalia Hair Removal Wax Refill Large

Xanitalia Enthaarungswachs Refill Large is equipped with a large roller suitable for all body areas. The depilatory wax from the industry specialist Xanitalia is considered reliable, stable, and effective. Various formulations are available, differing in colour and scent. This allows for selection according to personal preferences: Titanium pink Honey Azulen Black

Content: 100 ml (€3.04 / 100 ml)

Regular price: €3.04
6
Xanitalia Sthauer Futura Profi-Haartrockner Xanitalia Sthauer Futura Profi-Haartrockner

Average rating of 5 out of 5 stars

99085

Xanitalia Sthauer Futura Profi-Haartrockner

The Xanitalia Sthauer Futura Prof-Hair Dryer is a compact, high-performance hairdryer of the new generation with diffuser and directional nozzles for reduced drying time. The Ion Technology combined with Tourmaline Ceramic and the powerful motor ensure an airflow that prevents damage caused by extreme heat. Additionally, it preserves the natural shine of the hair. Xanitalia Sthauer Futura Details at a Glance: Ultralight and compact (290g) Features self-cleaning function for extended lifespan 110,000 RPM Very strong airflow Cool shot button Negative ions transformer 3 airflow settings Three heat settings Memory function 2.90m long cable

Content: 1 pc (€183.48 / 1 pc)

Sale price: €183.48 Regular price: €194.90
56
Xanitalia Feather-Edge Safety Razor with Blade Xanitalia Feather-Edge Safety Razor with Blade

Average rating of 0 out of 5 stars

19539

Xanitalia Feather-Edge Safety Razor with Blade

The Xanitalia Federschnitt Razor with Blade is a versatile tool for precise and creative cutting techniques. It is ideal for thinning, structuring, and creating seamless transitions in hair. The inserted blade allows for exact, clean cuts and supports controlled work. Thanks to its balanced construction, the razor fits securely and comfortably in the hand.Clean results with professional techniqueThe razor is optimal for modern feathering techniques and natural looks. It facilitates work on contours and fine details with minimal effort. Thanks to the reliable blade guidance, even results can be achieved. This enables precise and efficient styling in the salon or at home.

Content: 1 pc (€3.93 / 1 pc)

Sale price: €3.93 Regular price: €9.00
25
Barber T Custom Professional Hair Clippers Barber T Custom Professional Hair Clippers

Average rating of 3 out of 5 stars

28085

Barber T Custom Professional Hair Clippers

The Barber T Custom Professional Hair Clipper is the ideal choice for precise cuts, clean lines, and detailed work. Thanks to the high-quality T-blade, it enables particularly close contours and is perfect for neckline, beard shaping, and fine transitions.Full power for everyday salon use & at homeIts powerful motor ensures consistent performance, while the ergonomic design fits comfortably in the hand and offers high comfort even during extended use. Whether in a barbershop or at home – this hair clipper impresses with reliability, precision, and professional results.T-shaped precision steel blade for high-definition cutting3 clip-on combs 1/2/3 mmLithium-ion battery2 hours of operating time Cleaning kit5 watts 100–240 V ~ 50/60 Hz 204

Content: 1 pc (€38.90 / 1 pc)

Sale price: €38.90 Regular price: €51.90
Xanitalia Non-Woven Waxing Strips 20x7 cm (100 pieces)

Average rating of 3 out of 5 stars

21150

Xanitalia Non-Woven Waxing Strips 20x7 cm (100 pieces)

These Non-Woven Waxing Strips by Xanitalia are ideal for use with soft and roll-on wax. They are tear-resistant, do not stretch and leave no residue, ensuring a smooth and precise waxing service. The high-quality non-woven fabric is hygienic and completely disposable. 1 pack includes 100 waxing strips. Size: 20x7 cm.

Content: 1 pc (€4.90 / 1 pc)

Regular price: €4.90
39
Toothed Feather Thinning Blades For Shaping With Metal Disposal Container Contains 5 Boxes Of 10 Bl

Average rating of 0 out of 5 stars

28247

Toothed Feather Thinning Blades For Shaping With Metal Disposal Container Contains 5 Boxes Of 10 Bl

Xanitalia Serrated Blades Feather Thinning 1 x 10 for Thinning Razor are ideal for fine effilier work and textured cuts. They enable even thinning and ensure soft, natural transitions. The high-quality craftsmanship guarantees reliable cutting performance and long durability. At the same time, the blades can be inserted quickly and safely.Gentle transitions for natural resultsThe special tooth structure allows controlled work without pulling. It is particularly suitable for precise detail work and modern cutting techniques. Perfect for professional applications demanding accurate results. This allows for fine and even styling with ease.

Content: 1 pc (€8.40 / 1 pc)

Sale price: €8.40 Regular price: €13.80
8
Xanitalia Master Flex Vent Brush Xanitalia Master Flex Vent Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

12223

Xanitalia Master Flex Vent Brush

The Xanitalia Master Flex Vent Brush is a flexible detangling brush with ionic technology for fast, gentle, and efficient styling.Its flexible structure adapts to the shape of the head and reduces pulling and hair breakage, making it ideal for both wet and dry hair. Thanks to the ionic technology, static electricity is reduced and the hair looks smoother and shinier. The vent design also improves airflow during blow-drying and shortens drying time. The brush is ergonomically designed, easy to handle, and suitable for professional salon use as well as at home.

Content: 1 pc (€9.00 / 1 pc)

Sale price: €9.00 Regular price: €9.80
Xanitalia Roll-On Wax Refill - Small - Pink titanium

Average rating of 0 out of 5 stars

75035

Xanitalia Roll-On Wax Refill - Small - Pink titanium

The Xanitalia Hair Removal Wax Refill Small features a small roll-on attachment suitable for sensitive areas such as the forearms or bikini zone. The oil-soluble hair removal wax is available in Titanium Pink and Honey variants, which differ in formulation, colour, and scent. Xanitalia's hair removal products are particularly reliable, stable, and effective.

Content: 100 ml (€3.04 / 100 ml)

Regular price: €3.04
8
Xanitalia Cottont Cord 1000g Xanitalia Cottont Cord 1000g

Average rating of 3 out of 5 stars

18607

Xanitalia Cottont Cord 1000g

The Xanitalia Cotton Cord is ideally suited for professional hairdressing and cosmetic applications. The material blend of 50% cotton and 50% viscose impresses with its high absorbency and pleasant softness.Practical helper in daily salon lifeWith a content of 1,000 g, the cotton cord is particularly economical and versatile – for example to protect the skin during colouring or perming, as well as for further applications in daily salon life.

Content: 1000 g (€1.34 / 100 g)

Sale price: €13.40 Regular price: €14.60
10
Xanitalia Self-Grip Hair Rollers

Average rating of 0 out of 5 stars

12731

Xanitalia Self-Grip Hair Rollers

The Xanitalia Self-Grip Hair Rollers allow quick added volume, bouncy waves or defined curls – all without additional clips or pins. Thanks to the velcro surface, the curlers adhere reliably to the hair and are easy to apply.Ideal for the salon and at homeAvailable in various diameters, the curlers suit different hair lengths and styling preferences. Ideal for blow-dry styles, extra root volume or natural curls – in both professional salons and for home styling.

Content: 12 pc (€0.23 / 1 pc)

Variants from €1.50
Sale price: €2.80 Regular price: €3.10
10
Xanitalia hsort perforated perm rods

Average rating of 0 out of 5 stars

13934

Xanitalia hsort perforated perm rods

The Xanitalia hsort perforated perm rods have been specially developed for professional perm treatments. They enable precise winding of hair sections thanks to the perforated surface and ensure even, defined curl results. Depending on the selected diameter, different curl strengths and wave shapes can be achieved. Thanks to their robust construction and easy handling, the perm rollers are ideal for daily use in the hairdressing salon. They provide secure hold during treatment and support professional results across various hair lengths and hair types.Contents:12 pieces

Content: 12 pc (€0.16 / 1 pc)

Sale price: €1.90 Regular price: €2.10
8
“Feather Original” Serrated Blades For Hair Shaper With Metal Disposal Container 10 Pcs X 5 Di

Average rating of 5 out of 5 stars

28251

“Feather Original” Serrated Blades For Hair Shaper With Metal Disposal Container 10 Pcs X 5 Di

Precision, hygiene, and efficiency – these replacement razor blades are the perfect choice for professional use in salons. With a total of 50 blades (5 x 10 pieces), you are well equipped for clean contours, precise shaves, and hygienic work.

Content: 1 pc (€63.48 / 1 pc)

Sale price: €63.48 Regular price: €68.80
Xanitalia Colouring Brush Standard

Average rating of 0 out of 5 stars

12707

Xanitalia Colouring Brush Standard

The standard dye brush is ideal for precise application of hair colours, tints and lighteners. The firm bristles enable even work, while the pointed handle makes sectioning the hair easier.

Content: 1 pc (€0.70 / 1 pc)

Regular price: €0.70
14
Xanitalia narrow dye brush

Average rating of 0 out of 5 stars

12709

Xanitalia narrow dye brush

The narrow dye brush is ideal for precise colour techniques and the exact application of hair colours, shades and bleaches. The firm bristles ensure controlled colour application, while the pointed handle allows easy parting of the hair.

Content: 1 pc (€0.60 / 1 pc)

Sale price: €0.60 Regular price: €0.70
8
Xanitalia Wax Warmer Advance 400

Average rating of 5 out of 5 stars

75014

Xanitalia Wax Warmer Advance 400

Xanitalia Wax Warmer Advance 400 consists of high-quality materials and has a classic, minimalist design. This wax heater is suitable for 400ml wax tins, wax beads or wax discs. it comes with a lid and power cord. The professional wax warmer is particularly powerful (100W). The wax is heated up quickly and evenly. The device is equipped with a thermostat (level 1-10) for individual temperature settings.  Please note: In order to melt hard wax beads, you also need the Xanitalia Wax Pot 400ml.

Content: 1 pc (€51.48 / 1 pc)

Sale price: €51.48 Regular price: €55.80
Xanitalia Hair Removal Strips For Face  - Argan oil and Aloe vera Xanitalia Hair Removal Strips For Face  - Argan oil and Aloe vera

Average rating of 4 out of 5 stars

75005

Xanitalia Hair Removal Strips For Face - Argan oil and Aloe vera

The Xanitalia facial hair removal strips contain 20 ready-to-use strips and 4 care wipes for the skin. They are available for two skin types: Argan oil and Aloe Vera for normal skin Green tea and Calendula for sensitive skin

Content: 1 pc (€5.68 / 1 pc)

Regular price: €5.68
8
Xanitalia color bowl

Average rating of 0 out of 5 stars

12710

Xanitalia color bowl

The Xanitalia color bowl is a practical colouring bowl for professional use in the hairdressing salon. Thanks to the integrated measuring scale, hair colours, lighteners and care products can be dosed precisely and mixed easily. It supports exact work and ensures consistent results with every application.Ideal for daily use in the salonThe bowl is made of robust, easy-care material and is designed for daily salon operation. With its handy shape and clearly readable graduation, it is an indispensable accessory for professional colourings and hair treatments. Available in black.

Sale price: €1.20 Regular price: €1.30
8
Xanitalia Eyeglass Protection 400pcs Xanitalia Eyeglass Protection 400pcs

Average rating of 0 out of 5 stars

12271

Xanitalia Eyeglass Protection 400pcs

Xanitalia Eyeglass Protection is a practical protection for glasses during colouring and chemical treatments. The disposable glasses protection clips reliably prevent contamination from dye, water, or care products.AdvantagesHygienic & safe: Disposable use for each customerReliable protection: Keeps glasses clean during colouring & careQuick to use: Simply clip on, dispose after useFit: Suitable for common glasses models

Content: 1 pc (€7.44 / 1 pc)

Sale price: €7.44 Regular price: €8.10
8
Xanitalia Disposable Cape, transparent, 20 pcs. Xanitalia Disposable Cape, transparent, 20 pcs.

Average rating of 0 out of 5 stars

12225

Xanitalia Disposable Cape, transparent, 20 pcs.

Practical, hygienic, and ideal for daily salon use: The transparent disposable gowns from Xanitalia reliably protect clients' clothing. A clean solution for efficient salon work.AdvantagesDisposable & hygienic: No cleaning requiredTime-saving: Perfect for quick client turnoverTransparent: Ideal for colour consultationsLight & comfortable: Pleasant fit

Content: 1 pc (€6.72 / 1 pc)

Sale price: €6.72 Regular price: €7.30
8
Xanitalia spray bottle 300ml

Average rating of 0 out of 5 stars

13173

Xanitalia spray bottle 300ml

The Xanitalia Spray Bottle 300 ml Grey is a practical tool for professional use in the hairdressing salon and barbershop. With a capacity of 300 ml, it is ideal for evenly dampening the hair during cutting, styling, or various hair treatments. The fine spray mist enables targeted and economical water distribution. Thanks to its ergonomic shape, the spray bottle sits comfortably in the hand and supports comfortable work in the daily salon routine. The robust construction and the simple grey design make the Xanitalia Spray Bottle 300 ml Grey a durable and reliable companion for daily use.

Sale price: €2.20 Regular price: €2.40
8
Xanitalia SALONXPRO Perm papers 500 pieces

Average rating of 0 out of 5 stars

18631

Xanitalia SALONXPRO Perm papers 500 pieces

The Xanitalia SALONXPRO Perm papers 500 pieces facilitates clean and precise wrapping of hair ends during perming and supports an even result. With a size of 50 × 75 mm, the perm paper is ideal for professional reformation treatments in the salon. Content: 500 pieces.

Content: 500 pc (€0.00 / 1 pc)

Sale price: €2.30 Regular price: €2.50
8
Xanitalia Duo Wax Cartridge Warmer Executive

Average rating of 0 out of 5 stars

75002

Xanitalia Duo Wax Cartridge Warmer Executive

With the Xanitalia Duo Wax Cartridge Warmer Executive, you can heat two 100ml wax cartridges at the same time. The device consists of a base, 2 individual, removable wax heaters, and a power cord. Power specifications: 230V, 50W.  A practical side window allows you to check the remaining wax level. The colour of the cartridge changes in order to indicate that the heating process is complete. 

Content: 1 pc (€56.28 / 1 pc)

Sale price: €56.28 Regular price: €61.00
Xanitalia Hair Removal Strips For Body - Argan oil and Aloe vera Xanitalia Hair Removal Strips For Body - Argan oil and Aloe vera

Average rating of 0 out of 5 stars

75004

Xanitalia Hair Removal Strips For Body - Argan oil and Aloe vera

The Xanitalia body hair removal strips are ready-to-use strips that can be easily applied to the skin. They are available in two variants: Argan oil and Aloe Vera for normal skin Green tea and Calendula for sensitive skin Each pack contains 20 strips and 4 care wipes.

Content: 1 pc (€6.30 / 1 pc)

Regular price: €6.30
Xanitalia Film Wax Pelables Primo Brazilian System

Average rating of 3 out of 5 stars

75024

Xanitalia Film Wax Pelables Primo Brazilian System

The Xanitalia Film Wax Pelables Primo Brasilian System includes warm waxes from the "Brazilian System", where hair removal is performed without strips. The wax is pleasantly warm on the skin. The heat opens the pores and gently removes the hairs at the root. Advantages of Xanitalia Film Wax Pelables Primo Brasilian System No strips necessary Single-use product for maximum hygiene Lower temperature than traditional warm wax, preventing skin irritation and redness Removes even short hairs Intervals between hair removal sessions become increasingly longer Suitable for all skin types Biodegradable

Regular price: €24.84
8
Cut Pro Professional Hair Clippers Cut Pro Professional Hair Clippers

Average rating of 0 out of 5 stars

12221

Cut Pro Professional Hair Clippers

The Xanitalia Sthauer Cut Pro hair clippers are a powerful professional tool for precise haircuts in daily salon operation. The brushless motor runs with low vibration, ensuring quiet, controlled handling – ideal for exact work without fatigue.The high-quality carbon-titanium blades enable clean, even cuts and remain particularly durable and sharp. With the 6 attachment combs (1.5 / 3 / 4.5 / 6 / 10 / 13 mm) a wide range of lengths can be flexibly achieved.The powerful lithium-ion battery provides up to 2:30 hours of operation with a charging time of only 3 hours – perfect for intensive use in the salon. A practical cleaning set is also included and ensures easy maintenance and a long service life of the machine.

Content: 1 pc (€95.40 / 1 pc)

Sale price: €95.40 Regular price: €103.40
8
New York Slide Black Equipment Trolley New York Slide Black Equipment Trolley

Average rating of 5 out of 5 stars

28906

New York Slide Black Equipment Trolley

The New York Slide Black Equipment Trolley combines modern design with high functionality and is the perfect addition to any professional hair salon. The elegant black finish ensures a stylish appearance, while the thoughtful interior structure enables efficient work.Its practical drawer system provides quick access to all essential tools and products. The smooth-rolling casters offer maximum flexibility in salon operations.Benefits:Stylish, modern black designPractical drawer system for organisationHigh mobility thanks to castersIdeal for structured workflows

Content: 1 pc (€178.20 / 1 pc)

Sale price: €178.20 Regular price: €193.10
Xanitalia oval dyeing brush

Average rating of 0 out of 5 stars

12708

Xanitalia oval dyeing brush

The oval colouring brush is ideal for precisely applying hair colours, toners and bleaches. The stiff bristles ensure an even application of colour, while the ergonomically shaped handle sits comfortably in the hand.

Content: 1 pc (€0.70 / 1 pc)

Regular price: €0.70
Xanitalia The Multidirectional Perfect Touch Film Wax 500g - Lima

Average rating of 0 out of 5 stars

75043

Xanitalia The Multidirectional Perfect Touch Film Wax 500g - Lima

The Xanitalia The Multidirectional Perfect Touch Film Wax 500g is a multidirectional disposable hair removal wax that applies without strips. The hot wax from the top manufacturer in Italy is available in various fragrance options. Application of Xanitalia The Multidirectional Perfect Touch Film Wax 500g The wax is easy to apply and covers large areas due to its particularly creamy consistency. It can be applied in and against the direction of hair growth and removed without breaking the hair.

Content: 500 g (€3.46 / 100 g)

Regular price: €17.32
8
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 0 out of 5 stars

12231

Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno Waved Bobby Pins 7,5cm Box 250g offer reliable hold for demanding styling and updos. Their waved shape provides a particularly secure grip on the hair and ensures a stable fixation without slipping. They can be discreetly integrated into the hair and are ideal for precise work in the salon and at home. The robust construction guarantees long durability even with frequent use.Strong hold for professional resultsThe hairpins are versatile and support both classic and creative styles. They enable controlled fixing of individual strands and ensure a clean finish. Thanks to their stable structure, they retain their shape even after extended wear. This allows for durable and professional hairstyles in no time.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
8
Xanitalia Mechanical Timer Xanitalia Mechanical Timer

Average rating of 0 out of 5 stars

13388

Xanitalia Mechanical Timer

The Xanitalia Mechanical Timer is a reliable helper for precise time management during colourings, lightening, perms and care treatments. With its simple mechanical operation, exposure times can be set quickly and easily, ensuring treatments are always optimally controlled. thanks to its compact design and easy-to-read dial, the timer is ideal for daily use in the hairdressing salon or beauty studio. The timer operates without batteries and impresses with its robust construction and simple handling.

Sale price: €5.40 Regular price: €5.90
56
Xanitalia Silicone hair-cutting cape Xanitalia Silicone hair-cutting cape

Average rating of 0 out of 5 stars

19540

Xanitalia Silicone hair-cutting cape

The Xanitalia Haarschneideumhang aus Silikon provides optimal protection during hair cutting and convinces with high wearing comfort as well as practical functionality. The flexible silicone material adapts pleasantly to the neck area and reliably prevents hair from getting under the cape.Thanks to the easy-care and water-repellent surface, the cape is ideal for professional use in the hairdressing salon. It is easy to clean and ensures comfortable, hygienic work in daily salon life.Details:Flexible silicone for high wearing comfortPrevents hair from entering the neck areaWater-repellent and easy to cleanIdeal for professional salon useComfortable and hygienic workRobust and durable for daily use

Content: 1 pc (€9.63 / 1 pc)

Sale price: €9.63 Regular price: €22.00
7
Xanitalia Neck Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

12804

Xanitalia Neck Brush

The neck brush reliably removes loose hairs after cutting and ensures a pleasant finish. The soft bristles gently cleanse the skin, while the ergonomic handle sits comfortably in the hand – ideal for professional use in the hairdressing salon.

Content: 1 pc (€6.20 / 1 pc)

Sale price: €6.20 Regular price: €6.70
4
Xanitalia Colouring Brush XL, soft bristles

Average rating of 0 out of 5 stars

18590

Xanitalia Colouring Brush XL, soft bristles

The Xanitalia dye brush XL with soft bristles is ideal for quick and even application of hair colours, toners, and bleaches on larger sections of hair. The ergonomic, non-slip handle ensures comfortable handling, while the compartment tip enables precise work.

Sale price: €2.20 Regular price: €2.30
7
Xanitalia Wax Pot 400ml Xanitalia Wax Pot 400ml

Average rating of 5 out of 5 stars

75016

Xanitalia Wax Pot 400ml

Xanitalia Wax Pot 400ml is used for heating wax beads in the Xanitalia Wax Warmer. The small pot can hold up to 400ml and has a foldable handle. 

Content: 1 pc (€9.54 / 1 pc)

Sale price: €9.54 Regular price: €10.30
8
Xanitalia Classic haircutting cape Xanitalia Classic haircutting cape

Average rating of 0 out of 5 stars

13600

Xanitalia Classic haircutting cape

The Xanitalia Classic Haircut Cape offers reliable protection during haircuts, colourings and styling treatments in a professional hair salon. The black, water-repellent polyester reliably protects clients' clothing from hairs, moisture and product residues while providing a comfortable wearing experience. The lightweight and durable cape is designed for daily salon operation and impresses with its easy-care properties. With its timeless design and robust workmanship, the Xanitalia Classic Haircut Cape is a practical companion for professional hairdressing applications.

Sale price: €13.80 Regular price: €15.00
39
“Feather Original” Serrated Blades For Hair Shaper With Metal Disposal Container 10 Pcs X 5 Di

Average rating of 0 out of 5 stars

19679

“Feather Original” Serrated Blades For Hair Shaper With Metal Disposal Container 10 Pcs X 5 Di

The Xanitalia Feather Styling Blade for thinning Rapid Cut 1x10pcs are specially designed for precise effilier and thinning techniques. They enable controlled work and ensure smooth, soft transitions in the hair. Thanks to their sharp and durable quality, they deliver reliable results with every use. The blades are easy to insert and offer high cutting performance.Precision for fine cutting techniquesThe serrated structure supports gentle thinning without harsh edges. It is ideal for modern styling and natural looks. Perfect for professional use in salons or for experienced users. This makes precise work efficient and comfortable.

Content: 10 pc (€0.84 / 1 pc)

Sale price: €8.40 Regular price: €13.80
11
Feather Razor

Average rating of 0 out of 5 stars

20326

Feather Razor

Suitable for all modern trendy hairstyles, including thinning, feathering, shaving, etc. Comfortable handling with a hole handle and finger rest. The ergonomic shape of this razor ensures a comfortable feel during use.

Content: 1 pc (€63.48 / 1 pc)

Variants from €59.88
Sale price: €63.48 Regular price: €71.40
8
Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

Average rating of 0 out of 5 stars

12230

Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

The Xanitalia  Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box are the ideal choice for precise and reliable fixation in daily salon use and at home. They securely hold the hair in place without slipping and are perfect for sectioning, styling, and updos. The smooth surface allows for effortless insertion without stressing the hair. Thanks to their sturdy construction, they are particularly durable and suitable for daily use. Secure hold for versatile applicationsThe hair clips provide optimal hold across various techniques and facilitate clean, structured work. They can be quickly and easily incorporated into the hair and removed again. Ideal for professional applications where precision and efficiency are required. This ensures every style is reliably supported and perfectly executed.

Content: 250 g (€4.61 / 100 g)

Sale price: €11.52 Regular price: €12.50
8
Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G

Average rating of 0 out of 5 stars

28536

Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G

The Xanitalia Locatelli Hair Clips Wavy 5 cm in the 500 g box provide reliable hold for a variety of styling techniques in everyday salon work. Their wavy shape ensures a secure grip on the hair and offers stable fixation without slipping. They are ideal for sectioning, updos, and precise work. The durable quality guarantees a long lifespan even with frequent use.Secure hold for versatile stylingThe hair clips are easy to incorporate into the hair and support clean, structured work. They reliably fix individual sections and enable controlled implementation of various techniques. Thanks to their stable shape, they maintain their function even during extended use. This allows for professional results to be achieved quickly and efficiently.

Content: 500 g (€5.50 / 100 g)

Variants from €27.48
Sale price: €27.50 Regular price: €29.80
8
Nica Rigid Trolley Rose Nica Rigid Trolley Rose

Average rating of 5 out of 5 stars

28456

Nica Rigid Trolley Rose

The Xanitalia Nica Trolley Case is the perfect solution for hairdressers and beauty professionals who are frequently on the move. Its durable hard-shell construction reliably protects all work tools and ensures safe transportation – whether in the studio or on the go.Its functional interior offers ample space for tools, devices, and products, while the modern design in various colours also appeals visually. Ideal for those who want to combine flexibility and professionalism.Advantages:Robust case for secure transportPerfect for mobile hairdressers & stylistsSpacious storage for equipmentModern design in various colours

Content: 1 pc (€238.80 / 1 pc)

Sale price: €238.80 Regular price: €258.70
5
Xanitalia curling rollers with holes, long

Average rating of 0 out of 5 stars

12736

Xanitalia curling rollers with holes, long

The Xanitalia curling rollers with holes, long are ideal for professional blow-dry styling as well as for shaping curls and volume. The integrated ventilation holes promote even air circulation and support faster drying of the hair. Depending on the chosen diameter, different curl and wave looks can be created. Made from sturdy, heat-resistant material, the curlers are designed for daily use in the hairdressing salon. They are easy to use and ensure reliable styling results for various hair lengths and hair types.

Sale price: €2.00 Regular price: €2.10
8
Iwasaky Master Black Shogun Hairdressing Scissor 5"

Average rating of 0 out of 5 stars

28257

Iwasaky Master Black Shogun Hairdressing Scissor 5"

The IWASAKI MASTER BLACK SHOGUN hairdressing scissors combine professional cutting with a distinctive, high-quality design. Made from Japanese AISI 440 steel and featuring a noble blued surface, they are designed for demanding use in the hairdresser's salon.The double-ground blades enable precise and clean cuts. The tension of the scissor can be individually adjusted via the “Thin Rat” pivot tension regulator. A finger rest supports comfortable and controlled handling during cutting.The IWASAKI MASTER BLACK SHOGUN is delivered in packaging with a protective inner coating – for secure and stylish storage.

Content: 1 pc (€59.88 / 1 pc)

Sale price: €59.88 Regular price: €64.90
8
Xanitalia Lameo Stage Pro Offset Black 6" Scissor Set Xanitalia Lameo Stage Pro Offset Black 6" Scissor Set

Average rating of 0 out of 5 stars

18429

Xanitalia Lameo Stage Pro Offset Black 6" Scissor Set

The Xanitalia Lameo Stage Pro Offset Black 6" Scissor Set " is a professional combination for precise haircuts and versatile texturing techniques. The 6" hair-cutting shear provides a comfortable size for controlled cutting, while the 6" texturising shear with 40 teeth is ideal for thinning, blending and creating soft transitions.The offset design supports an ergonomic grip during longer sessions in the salon. The set also includes handy helpers for care and adjustment. A hardness-setting key, cleaning cloth and care oil facilitate regular maintenance of the shears. The included case provides protected and tidy storage.In the set included:Hair-cutting shear 6"6" texturising shear with 40 teethHardness adjustment keyCleaning cloth setCare oilCase

Sale price: €59.90 Regular price: €64.90
56
Xanitalia Scissors and Accessory Organizer Xanitalia Scissors and Accessory Organizer

Average rating of 0 out of 5 stars

19541

Xanitalia Scissors and Accessory Organizer

The Xanitalia Scissors & Accessory Organizer ensures more order and efficiency in the salon workplace. It provides a practical storage solution for scissors, combs and additional styling accessories, and enables quick access during work.Thanks to its functional design, the holder supports structured workflows and helps to keep essential tools securely and readily to hand. Ideal for professional salons and modern workspaces.Organizer for Hairdressing Tools:Practical storage for scissors and accessories Supports an organised workstation Fast access to important work tools Ideal for the professional salon day Space-saving and functional design Robust and easy to cleanDelivered without contents.

Content: 1 pc (€7.87 / 1 pc)

Sale price: €7.87 Regular price: €17.90
8
Xanitalia Extra Embossed Silver Aluminium Foil 300 pcs Xanitalia Extra Embossed Silver Aluminium Foil 300 pcs

Average rating of 0 out of 5 stars

12220

Xanitalia Extra Embossed Silver Aluminium Foil 300 pcs

The Xanitalia Extra Embossed Silver Aluminium Foil 300 pcs ideal for professional colouring and highlighting techniques in the hairdressing salon. The silver, extra-embossed surface supports easy handling when sectioning and wrapping individual hair parts. Practical format for professional colour servicesThe foils measure 12 × 27 cm with a thickness of 14 microns. A pack contains 300 pre-cut aluminium foils, making it ideal for regular use in colouring, highlights, and highlighting techniques.

Content: 1 pc (€11.88 / 1 pc)

Sale price: €11.88 Regular price: €12.90
8
Xanitalia Hair Stylist Brush Xanitalia Hair Stylist Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

13227

Xanitalia Hair Stylist Brush

The paddle brush with nylon and pure boar bristles is ideal for daily detangling, smoothing, and hair care. The combination of nylon bristles and natural boar bristles glides gently through the hair and helps to distribute the natural scalp oils evenly. The wide paddle shape allows for quick and comfortable brushing – especially for longer and thicker hair.

Sale price: €13.10 Regular price: €14.20
8
Xanitalia Professional Scissor Stand

Average rating of 5 out of 5 stars

13771

Xanitalia Professional Scissor Stand

The professional scissor holder with dimensions 8 x 8 x 10 cm ensures safe and clear storage of hairdressing scissors in the workplace. The scissors are always within reach and can be inserted and removed conveniently. Due to its compact size, the holder requires little space and is ideal for use at the operating station.

Sale price: €11.90 Regular price: €12.90
9
Xanitalia Hair Pin Pack 50 pcs Xanitalia Hair Pin Pack 50 pcs

Average rating of 5 out of 5 stars

13215

Xanitalia Hair Pin Pack 50 pcs

The Xanitalia Hair Pins are the ideal choice for reliably securing updos, buns and a variety of styles. The sturdy hairpins offer secure hold without drawing attention and ensure long-lasting styling – in the salon and in everyday life.With 50 hairpins per pack, there is ample accessory for numerous applications. The high-quality Hair Pins are suitable for different hair types and are an indispensable styling accessory for professional hairdressers and discerning users.

Sale price: €2.10 Regular price: €2.30
8
Universal Hair Dryer Diffuser

Average rating of 0 out of 5 stars

28575

Universal Hair Dryer Diffuser

The Xanitalia universal diffuser with 12 tips is the practical accessory for the hair dryer and ideal for drying and defining curls and waves. The 12 diffuser tips distribute the airflow evenly through the hair, supporting a natural, voluminous styling. Thanks to the universal design, the diffuser can be easily attached to the hair dryer.

Content: 1 pc (€8.64 / 1 pc)

Sale price: €8.64 Regular price: €9.40
8
Elitè Pro Standard Saddle Sky Faux Leather Black Stool Aluminum Base Elitè Pro Standard Saddle Sky Faux Leather Black Stool Aluminum Base

Average rating of 5 out of 5 stars

28644

Elitè Pro Standard Saddle Sky Faux Leather Black Stool Aluminum Base

The Xanitalia Elitè Pro Standard Saddle Stool has been designed for the highest standards in the professional hairdressing industry. Its ergonomic saddle shape promotes a healthy sitting posture and supports optimal weight distribution during work. The high-quality design makes it a real eye-catcher in the salon, while the functional construction offers maximum comfort. Perfect for stylists who value ergonomics and style.Highlights:Ergonomic saddle shape for healthy sittingHigh-quality craftsmanshipIdeal for long working daysModern, elegant design

Content: 1 pc (€174.00 / 1 pc)

Sale price: €174.00 Regular price: €188.50
8
Xanitalia Neck Strips 5 × 100 Sheets

Average rating of 0 out of 5 stars

11974

Xanitalia Neck Strips 5 × 100 Sheets

The Xanitalia Neck Strips 5 × 100 Sheets ensure a hygienic and comfortable application during haircuts, colorings and other hairdressing treatments. The elastic disposable strips are simply attached to the collar of the cape and reliably protect the neck and nape from hairs, moisture and product residues. With 5 rolls of 100 strips each, the set is ideal for professional salon everyday life. The soft, stretchable neck protectors adapt comfortably to the neck and provide your customers with a clean and comfortable treatment experience.

Content: 5 pc (€3.24 / 1 pc)

Sale price: €16.20 Regular price: €17.60
Xanitalia hair coloring comb Xanitalia hair coloring comb

Average rating of 0 out of 5 stars

12245

Xanitalia hair coloring comb

With this double-sided hair coloring comb, you can work precisely, cleanly, and efficiently. The well-designed triangular format allows you to apply color evenly while sectioning the hair with accuracy at the same time.

Content: 1 pc (€4.82 / 1 pc)

Regular price: €4.82
8
Xanitalia Cape Flex haircutting cape with hook closure Xanitalia Cape Flex haircutting cape with hook closure

Average rating of 0 out of 5 stars

18418

Xanitalia Cape Flex haircutting cape with hook closure

The Cape Flex hairdressing cape consists of a soft, comfortable, and wrinkle-free fabric that does not require ironing. The water-repellent material provides reliable protection and is particularly resistant to frequent washing. Thanks to its breathable and pleasant texture, the cape offers high wearing comfort and accompanies the customer conveniently from washing to finished styling. The practical hook closure enables quick and easy fitting.

Sale price: €18.60 Regular price: €20.20
7
Xanitalia Tube Extractor

Average rating of 0 out of 5 stars

12464

Xanitalia Tube Extractor

The Xanitalia Tube Extractor facilitates the clean and complete emptying of colour, care and cream tubes in a professional hairdressing salon or beauty studio. It ensures the contents are used optimally and helps reduce product waste.Thanks to its robust construction and easy handling, tubes can be rolled out effortlessly and emptied to the last drop. The Xanitalia Tubenausdrücker is a practical aid for daily salon operations and supports economical and efficient use of professional products.

Sale price: €5.20 Regular price: €5.60
8
Dimension Cx Hairdresser Pouches

Average rating of 0 out of 5 stars

28545

Dimension Cx Hairdresser Pouches

Die Nylon-Bauchtasche für Friseure ist ein praktischer Begleiter für den professionellen Arbeitsalltag. Verschiedene Fächer und Halterungen bieten Platz für Scheren, Kämme, Clips, Klammern und weiteres Friseurzubehör, sodass die wichtigsten Werkzeuge jederzeit griffbereit sind.Das leichte und strapazierfähige Nylonmaterial eignet sich optimal für den täglichen Einsatz. Dank des verstellbaren Gurts lässt sich die Bauchtasche bequem und individuell tragen. Ideal für Friseure und Stylisten, die beim Arbeiten flexibel bleiben und ihre Werkzeuge übersichtlich organisieren möchten.Lieferung ohne abgebildetes Zubehör.

Content: 1 pc (€18.60 / 1 pc)

Sale price: €18.60 Regular price: €20.20
8
Xanitalia nitrile gloves powder-free size: S Xanitalia nitrile gloves powder-free size: S

Average rating of 0 out of 5 stars

12224

Xanitalia nitrile gloves powder-free size: S

The powder-free nitrile gloves in size S provide reliable protection and high wearing comfort for professional use in the salon, studio or daily life. They consist of robust, elastic nitrile and impress with a good fit and a pleasant tactile feel. thanks to the latex-free material composition they are particularly skin-friendly and ideal for sensitive skin. The grippy surface ensures a secure grip for all tasks, while the durable material offers optimum protection against dirt and chemicals. Delivered in a practical 100-pack, the disposable gloves are ideal for daily use in hairdressing, cosmetics and hygiene areas.

Content: 100 pc (€0.11 / 1 pc)

Sale price: €10.68 Regular price: €11.60
8
Lameo Stage Set Classic Style Lameo Stage Set Classic Style

Average rating of 0 out of 5 stars

28302

Lameo Stage Set Classic Style

The Xanitalia Lameo Stage Set Classic Style offers a versatile basic equipment for professional cutting and styling tasks. The set combines a 5.5" hair cutting scissor for precise cuts with a 5.5" thinning scissor with 30 teeth for thinning, texturing, and shaping soft transitions. It is completed by a spring-cutting razor knife including blades for creative cutting techniques and individual finishes. For safe and practical storage, the professional cutting set is supplied in a suitable case. In addition, double blades, a key for adjusting the scissor tension, and a cleaning cloth set are included in the delivery – a well-thought-out complete package for daily use in the hairdressing salon.Delivery contentsHair cutting scissor 5.5"Thinning scissor 5.5" with 30 teethSpring-cut razor knife including bladesDouble bladesKey for tension adjustmentCleaning cloth setCase

Content: 1 pc (€75.48 / 1 pc)

Sale price: €75.48 Regular price: €81.80
7
Xanitalia Tourmaline Grip - 65 mm Xanitalia Tourmaline Grip - 65 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

12217

Xanitalia Tourmaline Grip - 65 mm

The Xanitalia Tourmaline Grip thermal brush with a 65 mm diameter is the ideal styling tool for professional volume and smooth, polished looks. Thanks to its ultra-lightweight design, it sits comfortably in the hand and allows for effortless styling—even during longer sessions. The non-slip, anatomically shaped handle ensures maximum control and comfort, enabling precise styling without strain. The ventilated tourmaline ceramic barrel distributes heat evenly, reduces blow-drying time, and protects the hair from excessive heat exposure.

Content: 1 pc (€14.16 / 1 pc)

Sale price: €14.16 Regular price: €15.30
8
Replacement Head With 2 Internal Blades For Electric Shaver Model Doctor Shave-0 Replacement Head With 2 Internal Blades For Electric Shaver Model Doctor Shave-0

Average rating of 0 out of 5 stars

12238

Replacement Head With 2 Internal Blades For Electric Shaver Model Doctor Shave-0

The Xanitalia Sthauer replacement head for the Doctor Shave-0 electric shaver provides consistently precise and thorough shaving performance in professional use. It is specifically developed for the Doctor Shave-0 model and ensures a perfect fit as well as optimal cutting results.The replacement head is equipped with 2 internal blades that deliver a smooth, skin-close shave while being especially gentle on the skin. Ideal for daily use in the salon or barbershop, where hygiene and reliable performance are the focus.Easy to replace and ready for immediate use – for consistently professional results and an extended device lifespan.

Content: 1 pc (€15.48 / 1 pc)

Sale price: €15.48 Regular price: €16.80

What Makes the Brand Stand Out

If you value quality, functionality and modern design, XanitaliaPro, better known as Xanitalia, is an excellent choice. The products are specially developed for professional use while also offering everything you need for your personal styling and beauty routine at home. It’s no surprise that the brand has been trusted by hairdressers and beauty professionals around the world for many years. 

XanitaliaPro benefits at a glance:

  • Italian quality backed by over 40 years of experience 
  • Professional products – also ideal for use at home 
  • Modern design and high-quality workmanship 
  • Durable materials and reliable quality 
  • Wide selection for hair, styling and beauty 
  • Excellent value for money

Discover Xanitalia at BellAffair

At a time when hair removal was becoming an increasingly common part of personal care, Xanitalia established itself as a specialist in hair removal wax in 1984. Today, hair removal is an important part of many people’s personal care routines, with both women and men placing increasing emphasis on smooth, well-groomed skin. 

Thanks to its strong commitment to research, close attention to customer needs and continuous monitoring of market trends, Xanitalia has grown beyond its Italian roots to become a recognized name in the beauty industry worldwide.

Hairdressing Trolleys & Cases

XanitaliaPro’s practical hairdressing trolleys and cases keep styling products, tools and accessories neatly organized and always within easy reach. Ideal for anyone who wants to keep their beauty essentials well organized or enjoy professional equipment while on the go.

Xanitalia: Professional Waxes for Hair Removal

The range of Xanitalia depilatory wax offers a wide selection:

Xanitalia The Multidirectional Perfect Touch Film Wax (wax beads)

  • Can be applied with or against the direction of hair growth

  • No strips required

  • Available in different varieties

Xanitalia Depilatory Wax Refill Large and Small (wax cartridge)

  • With different applicators depending on the body area

  • Available in different varieties

Xanitalia Depilatory Strips for Face and Body

  • Ready-to-use strips

  • Includes four care wipes

  • Available for two skin types

Electrical Styling Tools

Powerful hair dryers, hair clippers and other electrical tools from XanitaliaPro combine modern technology with easy handling. Enjoy professional quality at home and achieve reliable styling results every time.

Salon Accessories

The right accessories can make all the difference. From tint brushes and mixing bowls to hair clips, sectioning clips and other styling and salon essentials, XanitaliaPro offers everything you need to make your beauty routine easier and more efficient.

Cutting & Styling

Whether brushes, combs, razors or hair rollers – XanitaliaPro offers high-quality tools for precise cutting and professional styling. Many of these products are used by hairdressers every day and help you achieve professional-looking results at home.

From Salon Essentials to Everyday Beauty 

One of the strengths of XanitaliaPro is the diversity of its product range. Instead of focusing on just one area of professional beauty, the brand offers practical solutions for many different steps of the daily salon routine. From small essentials and styling accessories to professional equipment, the products are designed to work together and support efficient, well-organized workflows.

Designed with Everyday Use in Mind

In a busy salon environment, beauty tools need to be more than just visually appealing – they have to be practical, intuitive and ready for frequent use. XanitaliaPro combines professional know-how with user-friendly solutions that make everyday tasks easier. This practical approach also makes many of the products an interesting choice for beauty enthusiasts who want to bring a touch of professional salon experience into their own routine at home.

Your Benefits at BellAffair

  • Wide selection of original XanitaliaPro products 
  • Professional quality for use at home 
  • Products valued by hairdressers and beauty professionals 
  • Attractive prices and regular special offers 
  • Fast shipping 
  • Earn bonus points with every purchase 
  • Safe and convenient online shopping 
  • Personal customer service

XanitaliaPro: Professional Devices for Your Beauty

XanitaliaPro is part of the Xanitalia Group. The company specializes in the marketing of beauty and personal care devices used in beauty salons and hair studios. This also includes wax warmers for hot wax. In a modern, 20,000 m² logistics center, XanitaliaPro is dedicated to researching, innovating, experimenting with, and testing state-of-the-art work tools.

Buy Xanitalia at BellAffair

At BellAffair, you’ll find a carefully selected range of original XanitaliaPro products for hair, beauty and styling. We focus on high-quality brands that have proven themselves in professional use while also being ideal for use at home. Benefit from products trusted by hairdressers and beauty professionals every day – conveniently ordered online. Enjoy attractive prices, a wide selection of products and fast shipping. You’ll also earn bonus points with every purchase, which you can redeem on your next order. Professional styling at home has never been easier.

Frequently Asked Questions

What types of products does Xanitalia offer in the area of hair removal?

  • Wax beads

  • Wax cartridges

  • Cold wax strips

  • Brazilian system

Are there also devices and accessories for professional salon use?

Yes, there is a comprehensive range of professional devices and accessories.